Atina’da Politeknik direnişinin 48. yılında binler ABD Büyükelçiliğine yürüdü

MÜCADELE
Spread the love

Yunanistan’da Albaylar Cuntası’na karşı yapılan 17 Kasım ayaklanmasının 48. yılında, Atina’daki Teknik Üniversite (Politeknik) önünde başlayan geleneksel anma yürüyüşü yaklaşık 25 bin kişinin katılımıyla ABD Büyükelçiliği önünde son buldu.

1973 yılında Atina’nın çeşitli üniversitelerine bağlı öğrenciler 3 gün boyunca Atina Teknik Üniversitesini (Politeknik) işgal etmiş ve Yunanistan halkını cuntaya karşı direnişlere çağırmıştı. Halkın, işçi ve emekçilerin desteğini kazanan direniş sırasında 40’a yakın öğrenci ve çok sayıda emekçi katledilmiş ve binlerce kişi tutuklanmıştı. Ancak protestolerin önü alınamamış ve cunta 1974 yılında yıkılmıştı.

Her yıl 15 Kasım’da başlayan ve 17 Kasım’da ABD Konsolosluğuna yapılan kitlesel yürüyüşle son bulan anmalar bu yıl da oldukça kitlesel geçti ve on binlerce kişi Politeknik’i ziyaret ederek direniş sırasında tankın altında kalan bir öğrencinin tasvir edildiği heykel önünde saygı duruşu yaptı ve çiçek bıraktı.

Yunanistan’da her yıl 17 Kasım’da yapılan ve ABD büyükelçiliği önünde son bulan geleneksel yürüyüş bu yıl da oldukça kitlesel geçti ve on binlerce kişi ABD, NATO, AB ve hükümet karşıtı sloganlar atıldı.

Politeknik önünde başlayan yürüyüşe tüm sol örgütler, özel ve kamuya bağlı sendikalar, gençlik ve kadın örgütleri, meslek örgütleri, sanatçılar ve göçmenler katıldı.

Polisin yığınak yaptığı, drone ve helikopterlerle izlediği yürüyüş güzergahı üstünde bulunan ana caddeler ve sokaklar trafiğe kapatıldı. ABD konsolosluğu ise çevik kuvvet otobüsleriyle adeta abluka altına alındı.

Yürüyüşün kitlesel olması nedeniyle kortejlerin konsolosluğa ulaşması saatler aldı. Yürüyüşe katılanlar güzergah üstünde bulunan Yunan Meclis binası, AB binası ve en son ABD konsolosluğu önünde durarak “Halkların katili emperyalizme ne su ne toprak”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Cunta unutulmayacak, faşizme ölüm halka hürriyet” sloganları attı.

Ayrıca izne gelen askerler üniformalarıyla yürüyüşe katıldı.

Kaynak: avrupademokrat.com


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir