Cumartesi Anneleri 878. haftasında işçi Şahin’in akıbetini sordu

MÜCADELE ÖLÜMSÜZLERİMİZ TARİHİMİZ
Spread the love

Haber Merkezi: Cumartesi Anneleri 878. haftasında Beyoğlu Belediye işçisi İsmail Şahin’in görev başındayken kaybedilmesine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Şahin’in kızı Sibel Şahin, “Elimizde babamızın fotoğrafıyla güvercileri kovalamayı oyun bildik. Annem 19 yıl boyunca bekledi, babamı beklerken pencerenin pervazına dayadığı dirsekleri nasır tuttu. Ama babamdan haber alamadan henüz 40 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.” dedi.

Cumartesi Annelerinin 878. haftasında adalet arayışı devam ediyor. 878. hafta İsmail Şahin’in akıbeti soruldu. 26 yıldır kayıp olan Şahin’in kızı Sibel Şahin konuştu. 18 Ocak 1996 yılında Beyoğlu Belediyesi’nde işçiyken kaybedildiğini söyleyen Şahin, “İşe gitti ve bir daha eve geri dönmedi.” dedi. Kaçırıldığı anda babasının yalnız olmadığını aktaran Şahin, annesinin o dönem 21 yaşında olduğunu ve dedesi ile birlikte ömürlerinin sonlarına kadar onu aradıklarını söyledi. Tüm yolların denediğini ancak sonuç alınmadığını vurgulayan Şahin annesinin kardeşini ve kendisini alarak Cumartesi Annelerine katıldığını anlattı. Kardeşiyle Galatasaray Meydanı’nda büyüdüğünü söylerken şunları ekledi; “Elimizde babamızın fotoğrafıyla güvercileri kovalamayı oyun bildik. Annem 19 yıl boyunca bekledi, babamı beklerken pencerenin pervazına dayadığı dirsekleri nasır tuttu. Ama babamdan haber alamadan henüz 40 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.” Şahin, annesini öldürenin kanserin değil yaşadığı adaletsizlik olduğunu vurguladı. Şahin, annesinin eşini arayışının yarım kalmaması için yetkililere çağrıda bulundu. 

878. haftanın basın açıklamasını faili meçhul Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak okudu. Ocak, “İsmail Şahin nerede?” diye sorarak konuşmasına başladı. Ocak, “878 haftadır inkar ve cezasızlık siyasetine karşı gözaltında kaybetmelerle ilgili yüzleşme ve hesaplaşma çağrısında bulunuyoruz. Geçmişte yaşanan ağır insan hakları ihlallerinin siyaset ve yargı eliyle unutulmaya terk edildiği koşullarda geçmişin kuşakları aşarak bugünümüzü karartan gölgesini bilince çıkarmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. 

Kayıplarını bulamadan yaşamını yitiren Kiraz ve Halil Şahin’in bıraktıkları yerden “İsmail Şahin nerede?” diye sormaya devam ettiklerini söyleyen Ocak, 36 yaşında iken kaybedilen Şahin’in Beyoğlu Belediye işçisi olduğunu hatırlattı. Disk Genel-İş sendikası üyesi olduğunu da belirten Ocak, iki temizlik işçisi ile çalışırken bir daha geri dönmediğini söyledi. Beraber çalıştığı kişilerin Şahin hakkında birden ortadan kaybolduğu dediğini aktaran Ocak, “Şahin Ailesi, sürekli ağlayan bu kişilerin çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını farketti. Aynı günlerde Şahin’in 4 yaşındaki kızı, annesine televizyonda babasını polislerle beraber gördüğünü söyledi.Aile Beyoğlu Belediyesi’ne başvurdu. İsmail’in mesai saatleri içersinde kaybolduğu için işveren olarak sorumlu olduklarını söyledi. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusu yaptı. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak İsmail’in akıbetinin soruşturulmasını istedi.” dedi. Ocak, başvurulardan sonuç alamayan İsmail Şahin’in eşi Kiraz Şahin ve babası Halil Şahin kucaklarında iki çocuk ve fotoğraflarıyla Galatasaray Meydanı’nda Cumartesi annelerine katıldığını anlattı. 

Ocak, devletin yalnızca gözaltındaki kayıplarla ilgili değil ortadan kaybolan ve akıbeti belirsiz kişileri de açığa çıkarmakla yükümlü olduğunu söyledi. 26 yıldır İsmail Şahin’in kaybı ile hareketsiz kalan adli makamları göreve çağırdı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız’a personelleri olan Şahin’in görev başındayken kaybolmasına ilişkin inceleme yapmak üzere teftiş kurulunu toplaması için çağrı yaptı.

Cumartesi Anneleri adına Ocak son olarak şunları söyledi: Kaç yıl geçerse geçsin İsmail Şahin için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 179  haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. (PİRHA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir