Orhanlı halkı JES mücadelesini kazandı

EKOLOJİ HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Köyü sakinleri, yaşam alanlarına yapılmak istenen jeotermal enerji santrali (JES) projelerine karşı İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte açmış oldukları davaları kazandı.

Birden çok proje ruhsatının yer aldığı köy ve çevresindeki üç alanın JES ruhsatı tamamen iptal edilmiş oldu.

Mahkeme kararları, köy meydanında zeybeklerin halk oyunları gösterisiyle ve keşkek dağıtılarak kutlandı. Kutlamalara Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de katıldı.

“Zeytin ağaçları yoksa biz yokuz”

Orhanlı Köyü sakinleri adına konuşan Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil şöyle dedi:

“Köyümüz üreterek yaşayan ve yediden yetmişe kültürünü devam ettiren bir köy. Kadim Üretim Havzası olan köyümüz için kurdu kuşu doyuran zeytinlikler, aynı zamanda temel bir geçim kaynağı. Binlerce yıldır kadim yöntemlerle yaşıyoruz ve bu yöntem aynı zamanda ekosistemleri ve biyolojik çeşitliliği koruyor. Zeytin ağaçları yoksa, biz yokuz. Kurdun, kuşun, bizim hakkımız için jeotermal istemiyoruz.”Orhanlı Köyü, bölgede hayata geçirilmesi planlanan JES projeleri, jeotermal sondaj kuyuları ile yardımcı kaynak olarak rüzgâr enerji santrali (RES) ve güneş enerji santrali (GES) projeleriyle iki yılı aşkın süredir yaşam alanlarını korumak için hukuki olarak mücadele ediyor.

Zeytin ormanları hâlâ tehdit altında

Hayata geçirilmesi halinde İzmir Yarımadası’na özgü erkence türü zeytinlerden oluşan zeytin ormanlarına büyük zarar verecek olan JES projeleri, hem yörede geçimini sağlayan insanları hem de bu ormanlarda yaşamını sürdürmekte olan pek çok canlıyı tehdit ediyor.

Yüzlerce nadir bitki, kuş ve memeli türünün yaşadığı yöre, Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından en değerli 312 Önemli Doğa Alanı’ndan birisi olan Kızıldağ Önemli Doğa Alanı (ÖDA) içerisinde yer alıyor.

Orhanlı Köyü bu tehdide karşı verdiği mücadelede kazanım elde etse de İzmir ve Ege’nin büyük bir bölümünde JES tehdidi devam ediyor. (bianet)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir