Paris’te katledilenler Kürdistan’a uğurlandı

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Paris’te 23 Aralık’ta Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nde silahlı saldırıda katledilenler düzenlenen törenle Kürdistan’a uğurlandı.

Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen KCK Yürütme Konseyi Üyesi Emine Kara (Evîn Goyî), Kültür Hareketi’nden Mîr Perwer (Mehmet Şirin Aydın) ve Kürt yurtsever Abdurrahman Kızıl’ı uğurlama töreni düzenlendi.

Paris Adli Tıp Kurumundan alınan cenazeler konvoy halinde anma ve uğurlama töreninin yapılacağı Villers-le-Belle banliyösündeki Palace de Villiers Platz’a getirildi. Çok sayıda Kürt kurum temsilcisi ile Avrupalı siyasetçinin katıldığı tören salonu Kurdistanlılar tarafından sabahın erken saatlerinden itibaren doldu.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve Avrupa Kurdistanlı Demokratik Toplumlar Kongresi (KCDK-E) öncülüğünde Palace de Villiers salonunda düzenlenen törene, Fransız siyasetçilerin yanı sıra birçok ülkeden binlerce kişi katıldı. Salon hınca hınç dolarken, salon dışında da binlerce kişi törene katıldı.

Törenin ardından Emine Kara’nın cenazesi Mahmur’a, Abdurahman Kızıl’ın cenazesi Kars’a, Mîr Perwer’in cenazesi ise Muş’a havayoluyla gönderilecek.

Cenazeler, gönderildikleri yerlerde kitlesel bir şekilde toprağa verilecek. (ANF)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir