Polis gönüllülere işkence edip şehrin dışına attı

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Adıyaman’a enkazda kurtarma çalışmalarına katılmak için Diyarbakır’dan gelen 5 genç, polisler tarafından kaçırılıp, işkence edilerek, çırılçıplak şehir dışına atıldı. 

Adıyaman’a gönüllü olarak enkazda kurtarma çalışmalarına katılmak için Çınar Kaymakamlığı’ndan belge alarak gelen gönüllüler Recep Tanrıverdi, Aydın Tanrıverdi, Yusuf Abatay, İbrahim Tanrıverdi ve Erhan Tanrıverdi isimli gençler, polisler tarafından kaçırıldı. Akşam saatlerinde yaşanan olayda, Yenimahalle’deki bir enkazdan cenaze çıkardıktan sonra tekrar arama çalışmalarına devam etmek üzere enkaza dönen gençler, jandarma tarafından “şüpheli” denilerek çağrıldı. Jandarma tarafından 5 kişi teslim edildikleri polisler tarafından kaçırıldı. Emniyete götürülen gençlere işkence yapıldı, kafalarına silah dayandı. İşkencenin ardından üstlerine soğuk su dökülen gençler, Adıyaman-Maraş yolu üzerinde Çakal mevkiine götürüldü. Gençlere burada polisler tarafından tekrar işkence edildi. Elbiseleri çıkarılan gençleri, polisler çıplak halde şehir dışına attı. 

VÜCUTLARI İŞKENCE İZLERİYLE DOLU

Polisler gençlerin telefonlarına da el koyarken, telefonunu saklamayı başaran bir gencin haber vermesi üzerine Kriz Koordinasyon Merkezi’nde bulunan avukatlar ve bir grup genç bölgeye geçti. Gençler çıplak şekilde vücutlarında işkence izleri ile bulundu. Gençler buradan alınarak Kriz Merkezine getirildi. Burada ilk tedavileri yapılan gençlerin vücutlarının tamamında işkence izleri görülürken, gençler daha sonra darp raporu almak üzere Adıyaman Devlet Hastanesinde işlem yapılamadığı gerekçesiyle Besni Devler Hastanesine götürüldü.

İŞKENCEYİ KAYIT ALTINA ALDILAR

Gençlerden edinilen bilgilere göre; işkence yapan polisler, “Neden Diyarbakır’a gitmediniz? Neden Adıyaman’a geldiniz?” diye sorarken, ağır hakaretlerde bulundu. Polisler işkence sırasında telefonla kayıt alıp, gençlerin fotoğraflarını da çekti. 

Öte yandan gençlerin Kriz Koordinasyon Merkezi yakınına park ettikleri aracın ise, olaydan önce polis olduğu iddia edilen kişiler tarafından lastiklerinin kesildiği, aynası kırılarak zarar verildiği öğrenildi. 

MA / Ahmet Kanbal


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir