Roboski’de katledilen 34 kişi mezarları başında anıldı

HABERLER KÜRDİSTAN.
Spread the love

Haber Merkezi: Roboskî Katliamı’nda yaşamını yitirenler, katliamın 11’inci yılında mezarları başında anıldı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011’de TSK’ye ait savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilen 19’u çocuk 34 kişi, katliamın 11’inci yılında anıldı.

Katledilen 34 kişinin defnedildiği Roboskî Şehitliği’nde yapılan anmaya katledilenlerin yakınları ellerinde yakınlarının fotoğraflarıyla katıldı. 

Anmaya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Emek ve Özgürlük İttifakı, Kurdistanî İttifak bileşenleri ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan ve baro başkanları ve halktan çok sayıda kişi katıldı. Anmada katılımcılar söz alarak katliamı lanetlerken, sorumluların korunduğu ve yargılanmadığını dile getirdiler

Anmada söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da “11 yıldır bu ailelerin ellerinde sadece resimler bıraktılar, bu ailelerin gözlerinde yaşlar bıraktılar. Etkin bir soruşturma yapılmadı, failler ortaya çıkarılmadı. Talimatı veren ortada, suçu işleyenler ortada. Ortada olmayan şey adalet, hukuk, bu ülkeyi yönetenlerin vicdanı. Hesap vermesi gerekenlerin, hesap sorması gerekenlere saldırdığı bir zihniyetle karşı karşıyayız” diye konuştu. 


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir