Sütlüce köylülerinden tabutlu eylem: ”Biz orada öleceğiz toprağımızı vermeyeceğiz!”

EKOLOJİ HABERLER KÜRDİSTAN.
Spread the love

Haber Merkezi: Dersim’de, Sütlüce köyüne yapılmak istenen ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine karşı olduklarını belirten köylüler belediye önünde tabutlu eylem gerçekleştirdi.

Proje kapsamında 55 bin ağaç kesileceğini, doğanın tahrip edileceğini belirten köylüler, “Kefenimizi de giyeriz, topraklarımızı size vermemek için de ölürüz” dedi. Köylüler adına konuşan İmam Çelik, “Biz bugün kefenlerimizi giydik, yarında giyeceğiz. Biz orada öleceğiz ama yine de toprağımızı vermeyeceğiz. Bu ağaçlar her gün bir şeyler söylüyor. Diyor ki köylüler Tunceli Belediyesi beni yok etmek istiyor, ben yok olunca sizde yok olacaksınız. Düşünüyoruz ki ağaçlar doğru söylüyor. Ormanlarımız yok olursa bizde yok oluruz. 

Köylülerin avukatı Özgür Ulaş Kaplan ise, “Bu tesis yapılırsa halk sağlığı tehdit edilmiş olacak, çevre ve doğa anlamında çok ciddi zararlar meydana gelecek. Yıllardır köylüler bu durumu dile getiriyor, artık bu son aşamadır. Kararlığı göstermek için bugün kefenleri giymişlerdir. Kefenler orada ki ağaçların, doğanın ve yaban hayatının kefenidir. Onlar bize bugün bu kefenleri giydirdiler. Bunları bize giydirenler utansın. Halkı, doğayı ve yaban hayatını yok etmek istiyorlar. Biz kararlılığımızı göstermek için bugün kefenleri giydik. Yarın alana geldikleri zaman da karşılarında duracağız bu kefenlerle. Yöre halkı doğasına sahip çıkacaktır. Söz, yetki ve karar halkındır diyorlar ama halkı dinlemiyorlar. Biz söz, yetki ve karar doğanındır diyoruz” açıklamasında bulundu.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir