TTB Başkanı Fincancı’nın ilk duruşması bugün

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: TSK’nin Güney Kürdistan’da sürdürdüğü işgal saldırılarında kimyasal silah kullanımı iddiasının araştırılması yönünde görüş bildiren TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı 26 Ekim’de İstanbul’da evinden gözaltına alınmıştı.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün Çağlayan’da bulunan 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

TTB üyelerinin ve siyasi partilerin duruşma öncesi açıklama yapacağı adliye önündeki alan polis barikatıyla kapatıldı. Bu nedenle açıklama adliyenin yakınındaki metro durağı çıkışında gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına hekimler beyaz onlukleriyle katıldı.

Ökten; “Hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir kararla halen tutuklu bulunan Merkez Konseyi Başkanımız Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın ilk duruşması az sonra başlayacak. Tamamen siyasi hedeflerle ve açık bir hukuksuzlukla sürdürülen bu sürecin bugün sonlandırılmasını umut ediyoruz” dedi.

Türk Tabipleri Birliği ve tabip odalarının örgütsel bütünlüğü ile Çağlayan’ da olduklarını belirten Ökten şöyle devam etti; “Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın derhal serbest bırakılmasını ve hakkındaki suçlamaların düşürülerek ilk duruşmada beraatini bekliyoruz.

İnsan hakları kuruluşları, emek ve meslek örgütleri, barolar, sendikalar, Dünya Tabipleri Birliği ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi başta olmak üzere evrensel hekim örgütleri ve sayısız miktarda dostumuz ve yol arkadaşımız aynı taleple, Şebnem Hoca’nın serbest kalmasını bekliyor.

İnanıyoruz ki hocamızı bugün karanlığa karşı Beyaz Önlüklerimizle karşılayacağız. Hekimlik değerleri, bilimsel düşünce özgürlüğü, mesleki bağımsızlık, meslek örgütü özerkliği, ve toplumun sağlık hakkı için mücadelemizi hep beraber sürdüreceğiz.”

“Şebnem hoca onurumuzdur” sloganının atıldığı açıklamada “Bugün burada, önlüğümüzün beyazına sahip çıkmak için, onurumuza sahip çıkmak için, meslek onurumuza sahip çıkmak için, TTB’ye sahip çıkmak için, Şebnem Korur Fincancı’ya sahip çıkmak için, dayanışma ve umutla bir aradayız” denildi.

Açıklama sonrası duruşmanın yapılacağı salona geçildi. Salona jandarma eşliğinde getirilen Fincancı alkışlarla karşılandı. 

 


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir