TTB’den deprem bölgesinde zehirlenme uyarısı

HABERLER HALK SAĞLIĞI.
Spread the love

Haber Merkezi: TTB, deprem bölgesindeki hava kirliliği ve karbonmonoksit zehirlenmesi hakkında paylaştığı bilgi notunda hava kirliliğinin başta kalp ve solunum sistemi hastalıkları olmak üzere çok sayıda sağlık sorununa neden olabileceğine dikkat çekildi. 

Merkez üssü Mereş olan 6 Şubat’ta gerçekleşen ve 10 kentte yıkıma neden olan depremin etkileri devam ediyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB), son yayımladığı bilgi notunda deprem bölgelerinde hava kirliliği ve karbonmonoksit zehirlenmesi hakkında uyarıda bulundu.

TTB’nin notunda deprem öncesi zaten yoğun hava kirliliği olan bölgede deprem sonrası hem enkaz kaldırma çalışmalarından kaynaklı hem de bölgeye elektrik ve doğal gaz verilmemesi nedeniyle odun ve kömür yakılmasının hava kirliliğini artırdığı belirtildi. 

Başta kalp ve solunum sistemi hastalıkları olmak üzere çok sayıda sağlık sorununa neden olabilecek hava kirliliğini azaltmak için yetkililerin alması gereken önlemler sıralandı:

Hava Kirliliği

“*Çadır kentlere acil olarak elektrik sağlanarak özellikle kapalı alanların ısınma sorunu elektrikli ısıtıcılarla çözülmeli.

*Enkaz kaldırma çalışmaları su sağlanıp enkazlar ıslatıldıktan sonra yapılmalı. Böylece havadaki toz miktarı önemli ölçüde azaltılabilir.

*Çadır kentler ve diğer geçici yerleşim yerleri bölgelerin meteorolojik koşulları da göz önüne alınarak nispeten hava kirliliğinden etkilenmeyen noktalara kurulmalı.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri

*Karbonmonoksit zehirlenmeleri; odun, kömür, doğal gaz, gaz yağı, tüp gazı gibi karbon bazlı yakıtların ısınma veya başka amaçla havalandırması az, kapalı ortamlarda yakılması sonucu ortaya çıkar.

*Karbonmonoksit gazı renksiz, kokusuz ve tahriş yapmayan bir gaz olduğundan zehirlenme fark edilmez.

*Karbonmonoksit zehirlenmelerinin ilk belirtileri baş ağrısı, halsizlik, bulantı-kusma, karın ağrısı, sersemlik, uyuşma ve göz kararmasıdır.

*Karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için çadırlar elektrikli ısıtıcılarla ısıtılmalıdır.

*Eğer elektrik ve elektrikli ısıtıcılar sağlanamıyorsa sobalar usulüne uygun olarak baca ile dış ortama bağlanmalı. Soba boruları fazla dirsek kullanılmadan dış ortama bağlanmalıdır. Bacaların ağzına rüzgar yönüne göre yön değiştiren baca kapakları takılmalı.

Çadırlar sık sık havalandırılmalı

*Eğer karbonmonoksit zehirlenmesinden şüpheleniliyorsa çadırdaki tüm kişiler açık havaya çıkarılmalı ve en yakın sağlık elamanına haber verilmeli.

*Çadır kentte iki sağlık çalışanı karbonmonoksit zehirlenmesi yaşadı.”

İki sağlık çalışanı zehirlendi

Öte yandan TTB, 16 Şubat’ta (dün) sosyal medya hesabından, Adıyaman’daki Yenimahalle pazar alanına kurulan çadır kentte iki sağlık çalışanının karbonmonoksit zehirlenmesi yaşadığı bilgisini paylaştı.  (JINNEWS)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir