YDAD: 19-22 Aralık Katliamını unutmadık!

HABERLER TARİHİMİZ
Spread the love

“Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, o ülkede insanların nasıl öldüğüne bakın” Albert Camus

19-22 Aralık katliamının üzerinden 22 yıl geçti. Hapishanelerde yaşamı yeniden üreten devrimci tutsaklar, toplumu dize getirmek isteyen devletin ilk saldırdığı kesimler olmuştur. Hapishanelerde sayısız saldırı, katliam ve buna karşı direnişler olmuştur.

Türk devletinin ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle yaşadığı toplumsal sorunlara karşı gelişen öfke egemenleri zor durumda bırakmıştı. Dönemin hükümetinin kapı kapı dolanıp borç aradığı o günlerde IMF temsilcilerinin “para almak için önce hapishaneler sorununu çözün” talimatıyla harekete geçen faşist devlet yetkilileri, hapishanelerde umudu büyüten devrimci tutsakların katledilmesi kararını aldı. 

Hapishanelerde yaşanacak katliamı öngören devrimci tutsaklar 20 Ekim 2000’de ölüm orucu direnişi başlattı. İradesi ve canından başka silahı olmayan devrimci tutsaklar, top yekün bir imha saldırısıyla karşı karşıya kaldı. 19 Aralık 2000 sabaha karşı 22 hapishaneye ani baskın saldırıları düzenlendi. Bu saldırılarda ordu envanterinde olmayan kimyasal gazlar, yanıcı maddeler, ağır silahlar kullanıldı. Katliam saldırılarında, Bayrampaşa’da 12, Ümraniye’de 5, Çanakkale’de 4, Bursa’da 2, Adana’da 1, Çankırı’da 2, Uşak’ta 2 olmak üzere hapishanelerde 28 devrimci katledildi. 

19-22 Aralık katliamı sonrası hücrelere atılan devrimci tutsaklar teslim alınamayan iradelerinin verdiği güçle f tipi hücrelerde yaşamı yeniden üretmeye devam ettiler/ediyorlar. Bizler tutsak aileleri, dostları, yoldaşları olarak dün olduğu gibi bugünde evlatlarımızı ve onların düşüncelerini sahiplenmeye, savunmaya devam edeceğiz.

Hasta tutsakların ölüme terk edilmesine, infaz yakmalara, sürgün sevklere, her türden hak gasplarına karşı evlatlarımızın dışarıda sesi olmaya, saldırılara karşı koymaya devam edeceğiz. 

F tipi, D tipi, S tipi hapishanelerle teslim alınmaya çalışılan devrimci irade, 19-22 Aralık 2000 direnişiyle bu hesapların boşa çıkarıldığı günler olarak tarihteki yerini aldı. 28 komünist, devrimcinin direniş bilinciyle tüm ölümsüzlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyor, onların ideallerine bağlı kalacağımızı yineliyoruz.

YENİ DEMOKRASİ AİLELERİ DERNEĞİ (YDAD)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir