BingölKYKkızyurdu öğrencileri güvenli barınma hakları için eylemdeydi

KADIN
Spread the love

Bingöl Pir Ali Bey KYK Kız Yurdu’nda kalan öğrenciler güvenli barınma hakkı için eylem başlattı

#BingölKYKkızyurdu öğrencileri güvenli barınma hakları için eylemdeydi

Bingöl’de merkeze yaklaşık 7 km uzakta bulunan çevresinde marketlerin ve sanayi sitesinin olduğu ıssız ve yol ışıklandırmasının az olduğu Pir Ali Bey KYK Kız Yurdu’nda güvenli barınma hakkı isteyen öğrenciler “Yönetim istifa” sloganları ile yurt önünde eyleme geçti.

Yurtta kalan kadın öğrenciler belirli bir saatten sonra kaldığı KYK yurtlarına girmekte zorlanırken yurtla alakası olmayan 2 sarhoş erkek güvenliğe takılmadan geçip öğrencileri taciz ederek kadınlara saldırmıştı. Öğrenciler, yurtta bulunan kameraların çalışmadığını ve yurtta hırsızlık olaylarının sürekli yaşandığını ifade etti.

Bıçaklı yaralamaların yaşandığını söyleyen öğrenciler, yurtta 6 gün önce Bingöl Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 1. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Ş.T isimli kadının, gece yarısı not bırakarak yurdun dördüncü katından atlayıp intihar ettiğini hatırlattı.

Bunlara ses çıkartan genç kadınlar, yurt yönetimi tarafından yurttan atılmayla tehdit edildi.

Yurda dün (6 Aralık) saat 22.00 sıralarında bir erkeğin girip olay çıkarması nedeniyle de güvenlik zafiyetinin üst noktaya eriştiğini söyleyen öğrenciler, “Bu nedenle yurtta kalan bütün öğrenciler olarak bahçeye inip ses çıkarma eylemi yaparak yaşananlara tepki göstermek istedik” dedi.

Öğrencilerden yapılan açıklamada, “Son zamanlarda yaşanan intihar, bıçaklanma, taciz gibi akılalmaz olaylarla karşı karşıya can güvenliğimiz yok. Gece uyurken kapılarımıza arkadan destek vererek kendimizi korumaya çalışıyoruz. Kimse yardım etmiyor. Güvenlik yetersiz ve umursamaz. Endişe duyuyoruz” denildi.

Öğrenciler tepki gösterdiği için zırhlı polis araçları ile çevik kuvvet polislerinin yurt bahçesine geldiği

görüldü.

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.

🧚‍♀️

Kaynak:sendika.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir