“Yoksulluğa feminist isyanla Farplas işçilerinin yanındayız”

KADIN
Spread the love

Yoksulluğa feminist isyan kampanyası, 21 gündür direnen Farplas işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu. Kampanya grubu adına konuşan Selin Top, “Direnişin en önünde olan Farplas işçisi kadın arkadaşlarımızı selamlıyoruz. Nasıl ki Migros ve Alpin Çorap işçileri kazandı, Farplas işçileri de kazanacak” dedi

“Yoksulluğa feminist isyanla Farplas işçilerinin yanındayız”

Kocaeli Gebze’de Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSB) bulunan ve otomobil plastik aksamı üreten Farplas fabrikasında işçilerin işten atılan arkadaşları ve sendikal talepleri için sürdürdükleri direniş 21. gününde devam ediyor. Yoksulluğa feminist isyan kampanyası, 21 gündür direnen Farplas işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu.

Kampanya grubu ellerinde “Yoksulluğa feminist isyanlar Farplas işçilerinin yanındayız” yazılı pankartla alana yürüyerek geldi. Farplas işçisi kadınlar da yanlarında “Atılan işçiler geri alınsın” yazılı pankartı açtı.

Kampanya grubu adına konuşan Selin Top, “Direnişin en önünde olan Farplas işçisi kadın arkadaşlarımızı selamlıyoruz. Nasıl ki Migros kazandı, nasıl ki Alpin Çorap işçileri kazandı. Farplas’ta kazanacak. Aslında şimdiden kazanmıştır. Zaten Farplas sendikayla istediğimiz ücretleri alarak ve işe iade edilerek bu direniş devam edecek diyorsunuz. Sizlerin yanındayız ve Farplas işçisi yalnız değildir deyip bu sözü büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Günlerdir sizi takip ediyoruz diyerek sözlerine başlayan Selin Top, “Direnişiniz sadece Farplas değil bütün işçiler için bir umut, hepimiz için bir umut. Bizler bu ekonomik kriz içerisinde yaşadıklarımızı değerlendirirken bütün mücadelelerimizin bir arada olması gerektiğine inanıyoruz ve sizin bu direnişiniz bizim de direnişimiz. Takip ettik ve görüyoruz ki; Farplas patronları bir yandan kendilerini demokratmış gibi gösterirken, Birleşik Metal İş Sendikası’na karşı inanılmaz bir aymazlık içerisinde sarı sendika Türk Metal’i buraya sokmaya çalışıyor. En çok üzüldüğümüz şeylerden birisi de Farplas’ta çalışan mühendis arkadaşların buna çanak tutması ve Türk Metal’le işbirliği içerisinde bunu size dayatmaları. Sizlerin istediğiniz sendikada örgütlenme özgürlüğünüz var. Ve bizlerin insanca bir yaşam hakkı için mücadele etme hakkımız var ve sadece bunu talep ettiğiniz için bu fabrikaya polis sokuldu, gözaltına alındınız, şiddete maruz kaldınız” dedi.

Farplas direnişinde kadın işçilerin direnişin en önünde olmasına dikkat çeken Selin Top şunları söyledi:

Farplas direnişini takip ederken en önde kadın işçilerin olduğunu gördük, heyecanlandık. Kadın direnişçiler bu eylemlerde en önde olduğunda inanın direnişin ayrı bir anlamı oluyor hepimiz için. Çünkü biliyoruz ki aslında kadınlar sadece bir zam için sokağa çıkmıyor. Eşdeğer işe eşit ücret için de sokaklara çıkıyoruz. Çünkü bizlere aynı işi yapsak da aynı maaşı asla vermiyorlar. Farplas her yerde ‘biz kadın dostu firmayız’ diyerek, reklam yapıyor arkadaşlar.

‘Çalışanlarımızın yüzde 50’si kadın’ diyerek övünüyor ve bunu kendisine piyar olarak kullanıyor. Ama biz biliyoruz ki kadın işçilerin daha fazla çalıştırma sebeplerinden birisi ucuz iş gücü olmamız. Bize daha az zam yapıyorlar ve bu kadar kadın dostu olduğunu söyleyen yerde ne bir kreş var ne de kadınlara karşı mobing, şiddet, taciz vakası yaşandığında işleyecek bir mekanizma var. Dolayısıyla biz kadınlar sadece sendika, sadece ücret zammı için değil, hayatta kalabilmek için, burada insanca yaşayabilmek için, insanca koşullarda işimizi yapabilmek için sokağa çıkıyoruz. Bir kadının sokağa çıkmasının ve bu direnişte olmasının çok daha büyük bir anlamı oluyor kadınlar için. Bu direniş içerisinde biz Farplas işçisi kadın arkadaşlarımızı ayrıca selamlıyoruz.

Nasıl ki Migros kazandı, nasıl ki Alpin Çorap işçileri kazandı. Farplas’ta kazanacak. Aslında şimdiden kazanmıştır. Zaten Farplas sendikayla istediğimiz ücretleri alarak ve işe iade edilerek bu direniş devam edecek diyorsunuz. Sizlerin yanındayız ve Farplas işçisi yalnız değildir deyip bu sözü büyütmeye devam edeceğiz.

Açıklamanın ardından dans edip halaylar çektiler. Sloganlarla alandan ayrıldılar.

Kaynak:sendika.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir