Halk Savaşçıları Ölümsüzdür!

ÖLÜMSÜZLERİMİZ
Spread the love

Maoist parti, 48 yılık mücadele tarihinde başta komünist önder İbrahim Kaypakkaya olmak üzere beş genel sekreteri ve yüzlerce kadro, savaşçısını Altın Çağ yolunda ölümsüzlüğe uğurladı. Onlarcası da savaş cephesinde, ölüm oruçlarında gazi oldu.

Her dönemin ağır yüküyle Halk Savaşı şiarının adanmış savaşçıları olan yoldaşlarımızın ardıllarına bıraktığı miras, kızıl bayrak elden ele taşınarak inatla ve MLM bilimine olan inançla bu günlere kadar taşındı. Ve bugün Maoist partide ortaya çıkan revizyonist tasfiyeci akıma karşı yürütülen ideolojik mücadele ölümsüz yoldaşlarımızdan aldığımız güçle yürütülmektedir.

Bugün, sağlam bir zemine basıyorsak, ölümsüz yoldaşlarımızın canı pahasına yarattığı temelin sağlamlığındandır. Tarihi günlerde yad ettiğimiz ölümsüz yoldaşlarımıza olan devrim sözümüzü tutmak için daha fazla çaba ve cüretle öne çıkmaya ihtiyaç vardır. Ki, ölümsüz yoldaşlarımızın mezar taşı devrik olmasın.

3 Şubat 2002’de ölümsüzlüğe uğurladığımız Nasır (Erkan Hıroğlu) yoldaşta bahsini ettiğimiz tarihimizin bir köşe taşı olmuştur. Yoksul bir Kürt köylü ailesine mensup olan Nasır yoldaş, yoksulluk nedeniyle öğrenimine ara verirken çalışmak üzere şehirlere gitmek zorunda kaldı. 

Nasır yoldaşın çocukluğu gerillayla iç içe geçmiştir. 2000 yılı Mayıs ayında ölümsüzleşen Merkez Komite Üyesi Erdal Artun’la (Lenko) teyzeoğlu olan Nasır yoldaşın partiyle tanışıklığı küçük yaşlarına dayanmaktadır. Batıya gidişi onu devrimden uzaklaştırmamış, kısa bir süre sonra, gittiği şehirde partiyle bağ kurmuş ve gerilla savaşına katılmak üzere 1993 yaz döneminde Dersim Bölgesi’ne gelmiştir. 

Aktif ve kararlı oluşu onu mücadele içinde ön plana çıkardı. Bir yıl sonra, birim komutanı olarak örgütlendi ve 1995’in başında partiye üye oldu. 1996 yılında alt bölge komutanlığına atanan Nasır yoldaş, 1998’de parti içinde yapılan seçimle, Karadeniz Bölgesi’nden MK üyeliğine seçildi. 1999 yılında yapılan Parti Merkezi Konferansı’nda, yeniden MK üyeliğine seçildi ve Dersim Bölge Komutanlığı’na getirildi. Lenko yoldaşın ölümsüzlüğü üzerine, Parti Merkez Komite tarafından 2000 yılında yapılan 2. toplantıda Dersim Bölge Komitesi Sekreterliği’ne atandı. Ayrıca, Karadeniz ve Dersim’de Halk Kurtuluş Ordusu’na bağlı gerilla birliklerinde Bölge Siyasi Komiseri olarak görevler üstlendi. 

Dersim ve Karadeniz bölgesinde faaliyet yürüten Nasır yoldaş, bir görev esnasında, ayağının buzlu zeminde kayması sonucu, sert bir zemine düşerek ölümsüzleşti.

Bugün Nasır yoldaşı anarken, onun genç yaşta mücadeleye omuz verip Dersim’den Karadeniz’e olan gerilla yolculuğunu ve dönemin omuzlarına yüklediği ağır yüke rağmen aldığı her görevi partili olma bilinciyle yerine getirdiğini görüyoruz. Nasır yoldaşı ve onun şahsında tüm ölümsüz yoldaşlarımızı anarken, bıraktıkları kızıl bayrağı hep yükseklerde tutacağımızı bir kez daha yineliyoruz.

Erkan Hıroğlu 

Doğum yeri: Dersim-Ovacık-Xavaçor Köyü 

Doğum Tarihi: 1976 

Ölümsüzleştiği tarih: 3 Şubat 2002/ Dersim-Ovacık-Kırkmerdiven Bölgesi 

Parti Adı: Nasır 

Konumu: Parti Merkez Komite Üyesi 


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir