Beraat kararı bozulan Yılmaz Çelik’in duruşması görüldü

HABERLER KÜLTÜR
Spread the love

Haber Merkezi: “Örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanıp beraat eden sanatçı Yılmaz Çelik, beraat kararının Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması nedeniyle bugün yeniden Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Yılmaz Çelik’i sanatçı dostları yalnız bırakmadı.

MKP’ne üyeliği iddiasıyla Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanatçı Yılmaz Çelik hakkında beraat kararı verilmişti. Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi tarafından beraat kararının bozulması nedeniyle Çelik, bugün yeniden Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmayı sanatçılar Metin Kahraman, Umut Altınçağ, Raber Diler, Hüseyin Türküdenizi, Yılmazcan Şare, İsviçre Konsolosluğu’ndan Ronald Brun ve gazeteciler de izledi. Av. Kenan Çetin ve Av. İnayet Aksu da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada ilk söz alan Yılmaz Çelik, kendisinin sanatçı olduğunu, halk müziğine önemli katkılar sunduğunu belirterek suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

Yılmaz Çelik’e açılan kamu davasının tutarsız itirafçı beyanlarına dayandırılarak açıldığını belirten Avukat İnayet Aksu, ifadeyi veren Akın Odabaş’ın müebbet hapis cezasına çarptırıldığını ve bu cezayı hafifletmek için 210 kişinin ismini verdiğini belirtti. 1 saat 35 dakikalık sorguda 210 kişinin isminin verilmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğunu belirten Aksu, Yılmaz Çelik’in derlemeler yaptığı için köylerde gezdiğini, bu nedenle de mevcut HTS kayıtlarının olağan olduğunu belirtti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Savcı, dosyaya ilişkin mütalaasında Yılmaz Çelik’in “örgüte bilerek ve isteyerek yardım yataklık” yaptığı gerekçesiyle cezalandırılmasını talep etti. Duruşma, ek savunmaların yapılması için 28 Şubat tarihine ertelendi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir