Ekoloji örgütleri: Orman yakmak insanlık suçudur

EKOLOJİ
Spread the love

Haber Merkezi: Dersim’e giden 34 ekoloji örgütü, orman yangılarına dikkat çekmek ve ekoloji örgütlerine destek vermek için Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı.

Anayasaya göre ormanları yakmanın suç olduğunu vurgulayan Munzur Çevre Derneği’nden Ali Yıldız, “Suçtur, hiçbir gerekçe ormanları yakmayı haklı gösteremez. Ama Dersim’de yıllardan beri köylerimiz, ormanlarımız yakılmakta, bu bir insanlık suçudur” dedi.

Dersim’de haftalardır çıkan orman yangınları ve yangınlara müdahale edilmemesi kamuoyunun tepkisini çekiyor. Son olarak Ovacık ilçesine bağlı Sevqu (Yaylagünü) ve Xezku (Otlubahçe) köyleri arasında, yoğun bombardıman sonucu çıkan orman yangını devam ediyor.

34 ekoloji örgütü ile Dersim’deki demokratik kitle örgütleri, bugün Seyit Rıza Meydanı’nda orman yangılarına dikkat çekmek için açıklama yaptı.

“DERSİM’DE YANGINLARIN SÖNDÜRÜLMEMESİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ”

Nerede bir talan, nerede bir ekolojik yıkım varsa orada olmaya çalıştıklarını söyleyen Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, “Bizler orman yangınlarının sermayenin yol açtığı ekonomik kriz olduğunu ama bu bölgelerde başka gerekçelerle de yapıldığını biliyoruz. Aynı zamanda yangınları söndürmede devletin içinde bulunduğu acizliği de biliyoruz. O yüzden çevre örgütleri olarak başımızın çaresine bakmaya karar verdik. Dersim’de ormanların söndürülmeyişine dikkat çekerek Türkiye’de gündem olmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Bugün ekolojik yıkıma, doğa talanına karşı burada toplandıklarını belirten Mezopotamya Ekoloji Birliği’nden Vahap Işıklı, “Ülkenin bir tarafı rant için yakılırken Kürdistan coğrafyasında orman yangınları sürüyor. Orman yangınlarının sebebinin altında güvenlik meselesi çıkıyor ve halkın orman yangınlarına müdahalesine engel olunuyor” diye belirtti.

“HİÇBİR GEREKÇE ORMANLARIN YAKILMASINI HAKLI GÖSTEREMEZ”

Munzur Çevre Derneği’nden Ali Yıldız ise, “Anayasaya göre ormanları yakmak suçtur hiçbir gerekçe ormanları yakmayı haklı gösteremez. Dersim’de yıllardan beri köylerimiz, ormanlarımız yakılmakta bu bir insanlık suçtur. Her yıl haziran ayından başlayıp ekim ayının sonuna kadar ormanlarımız yakılmakta ve yaşam alanlarımız tahrip edilmektedir” diye konuştu.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir