Muğla’da “Zeytin hayattır mitingi” düzenlendi: “Zeytinliğin idam fermanı imzalanmıştır!”

EKOLOJİ HABER ARŞIV2 MÜCADELE
Spread the love

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın zeytinlik alanların maden sahalarına açılmasına yönelik 1 Mart 2022 tarihinde yürürlüğe soktuğu yönetmeliğe karşı dün Muğla’nın Milas ilçesinde “Zeytin Hayattır” mitingi düzenlendi. Mitingde söz alan Milas Kent Konseyi Başkanı Çağlayan Üçpınar, “Zeytinliğin idam fermanı imzalanmıştır” dedi

Muğla’da “Zeytin hayattır mitingi” düzenlendi: “Zeytinliğin idam fermanı imzalanmıştır!”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın zeytinlik alanlarının maden sahalarına açılmasına yönelik 1 Mart 2022 tarihinde yürürlüğe soktuğu yönetmeliğe karşı  dün Muğla’nın Milas ilçesinde “Zeytin Hayattır” mitingi düzenlendi. Milas Kent Konseyinin çağrısıyla düzenlenen mitinge çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda yaşam savunucuları bir araya gelirken atılan sloganlar eşliğinde Maden yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe tepki gösterildi.

Mitingde söz alan Milas Kent Konseyi Başkanı Çağlayan Üçpınar, maden yasasına tepki göstererek, “Zeytin ağaçları bu toprakların en kadim ağacıdır. Ömrü binlerce yıldır, öyle güzel bir ağaçtır ki ona zarar vermek için ancak zalim olmak gerekir. Bizler zeytinin büyüttüğü canlılarız. O büyük, çirkin dişli bıçaklar, testereler zeytin ağaçlarının önlerine geldiğinde ayaklanırız” dedi.

“Zeytinliğin idam fermanı imzalanmıştır”

Çıkarılan yönetmeliğin zeytin kanununa aykırı olduğunu söyleyen Üçpınar konuşmasında şöyle devam etti:

Bu yönetmelik ile Zeytin sahalarının madencilik faaliyeti için kaldırılmasının önü açılmış ve zeytinciliğin idam fermanı imzalanmıştır. Bu yönetmeliğin ardından bölgemizdeki termik santrallerin işletmesini yapan YK Enerji, Akbelen bölgesindeki zeytinlik alana girerek 25-30 adet zeytin ağacını usulsüz olarak sökmüştür. Bölgede 280 gündür nöbet tutan Akbelen direnişçileri grubu ve köylüler, firmanın makinasının önüne geçerek daha fazla söküme engel olmuş ve şirket yetkililerinin ve makinasının sahadan çıkarılmasını sağlamışlardır.

Belediye başkanı protesto edildi

Ağaoğlu ve Net Holding projesine inşaat ruhsatı verilmesinden dolayı Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, kürsüye çıkarken protesto edildi. Tokat, kürsüde konuştuğu sırada vatandaşlar kürsüye sırtını dönerek ıslık ve alkışlarla konuşmayı engellemeye çalıştı.

Protestolar karşısında konuşan Tokat, “Milas Belediyemizin ve Kent Konseyimizin gayretleri ile oluşan böyle bir etkinlikte hep beraber birlik içerisinde olmak varken, farklı söylemler içerisinde olmanın takdirini sizlere bırakıyorum.” dedi.

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.

Kaynak:sendika.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir