HDP, polis saldırısına rağmen Taksim’de tecrit karşıtı eylem yaptı

GÜNDEM
Spread the love

HDP İstanbul İl Örgütü’nün, “Savaşa, katliamlara, tecride ve HDP’ye yönelik siyasi darbeye karşı mücadeleyi büyütüyoruz” yaptığı eylemde kitle polis saldırısına uzun süre direndi. Engelleme çabalarına rağmen açıklama yapılırken eylemin sonunda polis kitleye saldırdı. Saldırı sırasında milletvekilleri ve gazeteciler de darp edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, İstanbul Valisi’nin yasak kararına rağmen tecrit karşıtı eylem için Taksim Şişhane’de toplandı. Polisin saldırısı, kitleye yönelik şiddetine rağmen Şişhane Meydanı’nı terk etmeyen yüzlerce kişi, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “HDP halktır, halk burada” sloganlarını attı.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve çok sayıda HDP milletvekili, HDK Eş Genel Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, HDP bileşen parti temsilcilerinin de katıldığı eylem, “Savaşa, katliamlara, tecride ve HDP’ye yönelik siyasi darbeye karşı mücadeleyi büyütüyoruz” şiarıyla yapıldı.

Tecrit karşıtı eylem için Şişhane Meydanı’nda toplananlar İstanbul Valiliği’nin yasağı gerekçe gösterilerek engellenmek istendi. Meydanın her tarafı polis barikatıyla kapatılırken, alan polis ablukasına alındı.

Bunun üzerine HDP’liler il binası önünde açıklama yapmak üzere yürüyüşe geçti. Polis, kitlenin yürüyüşünü engelleyemeyeceğinin fark edince yürüyüşü durdurdu. Kitlenin önüne barikat kurdu. HDP, açıklamasını Şişhane Meydanı’nda yaptı. Polis kitlenin bir kısmının açıklama yapılan alana girişine izin vermedi.

“Savaşa, katliamlara, tecride ve HDP’ye yönelik siyasi darbeye karşı mücadeleyi büyütüyoruz” ve katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafının olduğu “Deniz Poyraz ölümsüzdür” yazılı pankartların taşındığı eylemde, Deniz’in fotoğrafları da yer aldı.

BULUT: AYNI İRADEYLE 1 TEMMUZ’DA TAKSİM’DEYİZ
Eylemde konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, bugün Taksim’de sokak sokak sergilenen Onur Yürüyüşü direnişini hatırlattı. Aynı iradeyle, 1 Temmuz’da sokakta olacaklarını söyleyen Bulut, “Hak mücadelemizi sürdüreceğiz. Kimse engelleyemeyecek. İnanmış bir halkın önünde kimse duramaz” dedi.

1 Temmuz’da Deniz Poyraz şahsında katledilen tüm kadınlar için Taksim Tünel’de olacaklarını söyleyen Bulut, birlikte mücadele çağrısı yaptı.

AVCI: MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ
HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da Türkiye’de çok uzun yıllardır ağırlaştırılmış bir tecrit politikası olduğunu söyledi. PKK lideri Abdullah Öcalan şahsında Kürt halkına, emekçilere, kadınlara, demokrasi mücadelesi yürütenlere tecrit uygulandığını dile getiren Avcı, tecrit politikasının sonucu olarak HDP’nin kapatılmak istendiğini kaydetti. Avcı, HDP olarak mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

DEMİR: ÇÖZÜM İÇİN MUHATAPLARIYLA YAN YANA GELİN
HDK Eş Genel Sözcüsü Esengül Demir, iktidarın Kürt sorunu üzerinden iktidarın Türkiye’yi teslim almaya çalıştığını kaydetti. HDP’nin kapatılma ve Kobanê davasının tam da Kürt halkı ve demokratik Türkiye siyasetini tasfiye etmek amaçlı olduğunu belirtti. Sınır ötesi operasyonlara işaret eden Demir, Kürt sorununun tek çözümünün Kürt halkının muhataplarıyla yan yana gelmek olduğunu söyledi.

Demir, birlikte mücadele çağrısı yaptı.

OLUÇ: HDP’Yİ KAPATAMAZSINIZ, YOK EDEMEZSİNİZ
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP’nin bugüne kadar hiçbir saldırı karşısında diz çökmediğini ve boyun eğmediğini vurguladı. Türkiye halklarına verdikleri sözleri yerine getirmek için mücadeleden bir adım geri atmadıklarını dile getiren Oluç, İzmir’de faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ı andı.

Bu saldırılarla Türkiye demokrasi mücadelesini geriletebileceğini sananlara seslenen Oluç, “Sizden, demokratik siyaset aracılığıyla bu alçakça saldırılarınızın ve katliamların hesabını mutlaka ama mutlaka soracağız. Bunun için mücadeleden geri durmayacağız” dedi.

6 yıldır HDP’nin tüm bileşenleriyle kapatılmak istendiğini belirten Oluç, “HDP’yi kapatmaya heveslenenlere diyoruz ki; HDP bir fikirdir, HDP bir politikadır, HDP halkın direnişidir, HDP Kürt halkıdır, HDP Türkiye demokrasi güçleridir. HDP bütün farklı dillerin, kültürlerin, inançların buluştuğu yerdir. Müslümanların, Alevilerin, kadınların, gençlerin, emekçilerin, Türkiye’nin her yerinde Trakyası’ndan Kürdistan coğrafyasına kadar örgütlenen bir partidir. Kapatılamaz, yok edilemez” diye vurguladı.

‘TECRİDİ DERHAL SONA ERDİRİN’
PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecridin uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizen Oluç, tecridin derhal sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

Eylem, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız”, “HDP halktır, halk burada” sloganlarıyla sona ererken, kitle HDP il binasına doğru yürüyüşe geçti.

POLİSİN HDP BAYRAĞI VE DENİZ POYRAZ FOTOĞRAFI TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ
Kitlenin elinde bulunan HDP bayraklarını ve Deniz Poyraz fotoğraflarının indirilmesini isteyen polis, bunu reddeden HDP’lilere saldırdı. Çok sayıda kişi darp edildi, Şişhane’de yaşanan saldırıda milletvekilleri gözaltıların yaşanmasını engelledi.

Daha sonra tekrar yürüyüşe geçen kitlenin önü bu kez “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganı attıkları gerekçesiyle polis barikatlarıyla kesildi. Burada kitleye saldıran polis, Deniz Poyraz’ın fotoğraflarını almak istedi ancak kitle izin vermedi. Uzun süre polis saldırısına direnen kitleye polis plastik mermilerle saldırdı.

MİLLETVEKİLLERİNE VE GAZETECİLERE SALDIRI
Milletvekilleri, kitlenin gözaltına alınmasını engellemek isterken darp edildi. Öte yandan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri İdris Sayılgan ve Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş’ı polisler çekim yaptıkları sırada ara sokağa çekti ve darp etti.

Polisin saldırısına HDP’liler uzun süre direndi. Kitle daha sonra slogan, alkış ve zılgıtlarla eylemi sonlandırdı.

Kaynak:Avrupa Demokrat/(ETHA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir