Neo-Faşizmin Avrupa’sında Anma Günü

ELEŞTİRİ GÜNDEM KITALARDAN
Spread the love

La Giornata della Memoria nell'Europa dei neofascismi

Anma Günü’nde, kutlamaların ötesinde, tehlikeli hafıza kaybı ve yeraltı revankizminden yapılmış bir hediye vardır.

 Giorgio Cremaschi.

Anma Günü… Unutulmuş

27 Ocak 1945’te Kızıl Ordu Auschwitz’i kurtardı. Yirmi milyondan fazla ölüyle Sovyetler Birliği Nazizm’i yenmede belirleyici oldu.

Bugün, Yahudi halkı için Holokost Anma Günü’nde, AB ve NATO açıkça neo-Nazi güçlerini içeren bir hükümeti, Ukrayna hükümetini destekliyor.

“Bugün”, bu yılların tüm tehlikeli hafıza kaybına karşı bir dönemdir.

Bugün Polonya’da faşist büro hükümeti, Yahudilerin, Romanların, hastaların, eşcinsellerin, anti-faşistlerin, Nazi faşizminin yok ettiği komünistlerin yanı sıra, İtalyan Auschwitz pavyonını da hatırladıkları için kapattı.

Bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde, 1945’te Nazi-Faşistlerin yanında olacak hükümet güçleri var.

Bugün Avrupa Parlamentosu Naziler ve Komünistler arasındaki denkliği oyladı, yani Thomas Mann’a söylemek gerekirse, sadece komünizme olan nefretini ve son olarak faşizmin tarihsel meşrulaştırılmasını ifade etti.

Bugün Anma Günü’nü, sonunda faşizmi ve faşizmi sadece karşıt siyasi pozisyonlar olarak gören, temelde hepsi özgürlük adına kabul edilebilir olan yanlış ve yalancı bir hafıza inşa ederek kutlamaya çalışıyoruz.

Bugün, Brecht’in yazdığı gibi, canavar hala verimlidir ve tarihi ve gerçeği çarpıtan ve çarpıtan revizyonist anlatılardan beslenir.

Auschwitz, l'architettura dello sterminio in 28 immagini

Nazizm, insanoğlunun şimdiye kadar tasarladığı en suçlu ırkçı sistemiydi. Yahudi oldukları için Yahudileri yok etti. SSCB ve komünistlerin temel rolüyle dünya anti-faşist ittifakı tarafından yenildi.

Naziler insanları ele geçirdiklerinde, ilk önce yakınlaştılar: Yahudiler ve Komünistler.
Bu “hafıza”. Şimdi ve her zaman Direniş.

Kaynak:kulturjam.it


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir