Sosyal Medya ve Objektif Ajanlık Sistemleri

GÜNDEM KITALARDAN
Spread the love

Teknolojisi, saldırı planlayan militanlar tarafından kullanılan bir dizi çevrimiçi ve çevrimdışı veritabanını izliyor ve 2011’de Pakistan’daki gizlendiği yere düzenlenen komando baskınında öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin’i uzun süredir aramasına yardım etmek gibi büyük vakalara uygulandı.

„Firmamız Silikon Vadisi’nde kurulmuştur. Ancak teknoloji sektörünün değer ve taahhütlerinin daha azını ve daha azını paylaşıyor gibi görünüyoruz.“ baş yönetici Alex Karp, halka hisse satma planlarını duyuran dosyalamada şunları yazdı: „Bu, teknoloji sektörünün değer ve taahhütlerinin daha azını paylaşıyor.“ „Taraf seçtik ve ortaklarımızın bağlılığımıza değer verdiğini biliyoruz.“ Ayrıca Palantir’in temel misyonunun ABD’yi dünyanın en güçlüsü yapmak olduğunu her fırsatta açıkça belirtiyor.

Avrupa Komisyonu’nun bilim ve bilgi servisi olan Ortak Araştırma Merkezi (JRC) tarafından hazırlanan “Hükümetin Geleceğinde 2030+ Yeni Hükümet Modellerine Vatandaş Merkezli Bir Bakış” başlıklı bir raporda Palantir’in gelecekteki hükümetler için işlevi şu şekilde aktarılmaktadır: En zengin değere sahip start-up’lardan biri olan Silikon Vadisi, teröre karşı küresel savaş için tasarlanmış bir istihbarat platformudur. Palantir yazılımı, bilgileri toplayan, eşleştiren ve analiz eden bir istihbarat platformudur. Modelleri ve bağlantıları bulmak için finansal belgelerden, havayolu rezervasyonlarından, cep telefonu kayıtlarından, sosyal medya gönderilerinden vb. farklı veri kaynakları incelenir. AI analitiği, insanların yeteneklerinin ve hızının çok ötesine geçer. İlk uygulama alanı Pentagon ve CIA’in Afganistan ve Irak’taki çalışmaları oldu. Askeri başarı, federal sözleşmelerin ABD’deki siviller arasında yayılmasına yol açtı. Palantir, İngiltere ve Danimarka gibi Avrupa hükümetleri tarafından da kullanılıyor. Alman federal eyaleti Hessen polisi, 2017’den beri Selefileri takip etmek için Palantir Gotham yazılımını test ediyor. Eleştiriler, kişisel verilerin depolandığı veri tabanı silolarıyla ilgili sorunları görüyor; gizlilik nedenleriyle ve veri güvenliği düzenlemesi nedeniyle bilgiler ayrılmalıdır. Diğerleri, yazılım aracılığıyla, aynı yazılımla çalışan ABD istihbarat servisleri için gizli polis veritabanı bilgilerinin açılması riskini görüyor.”

Pentagon, mesajlardan, telefon görüşmelerine ve kişisel seçimlere kadar biri hakkında mümkün olduğunca çok kişisel bilgi toplamayı amaçlayan Lifelog adlı bir proje oluşturdu. İnsanlar arasında anılar, ilişkiler, olaylar ve deneyimlerden oluşan bir ağın haritasını çıkarmak amaçlanmıştı. DARPA bu projeyi gizlilik endişeleri nedeniyle 2 Şubat 2004 tarihinde kapatılarak kapatılarak hayata uzlastır. Buna meraklı gruplardan biri, yapay zekayı geliştirmek için bireylerin kişisel bilgilerinin toplanmasını kullanmak isteyen yapay zeka uzmanlarıydı. Öldürüldükten sadece iki gün sonra, Facebook aynı amaçlarla oluşturuldu, sadece insanların tüm kişisel bilgileri herkese açık olarak paylaşma isteğine dayanarak, daha sonra Facebook’ta kullanıcıların telefon numaralarını hesaplarına eklemelerini zorunlu hale getirmeye başladı, bu da gsm operatörleri ve Facebook arasında kişisel telefon görüşmelerinin ve mesajlaşmanın paylaşılmasını sağladı.

Thiel, Ağustos 2004’te 500.000 dolara %10,2 hisse satın aldığında Facebook’un ilk dış yatırımcısı oldu. Peter Thiel’in Palantir’i kısmen C.I.A.’nin girişim sermayesi kolu olan In-Q-Tel tarafından tohumlandı ve C.I.A. müşteri olarak kaldı. Abd istihbaratıyla sınırlı olmayan Palantir, veri entegrasyonunda uzman olarak terörizme karşı koymak için birçok yabancı istihbaratla çalıştı. George Soros, hem Palantir hem de Facebook ile ilgilenen yatırımcılardan biri. Soros, Facebook’un 31 milyon dolara yakın değere sahip 159.000’den fazla hissesini satın aldı. Ayrıca Palantir’de yaklaşık 4 milyar dolarlık mal varlığı var. NATO’nun düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi de Palantir ve George Soros arasındaki bir diğer ortak nokta. George Soros Açık Toplum Vakfı ve Facebook Dijital Adli Tıp Laboratuvarı, Atlantik Konseyi’nin en büyük katkıda bulunanlarından ikisidir. Palantir çalışanları da Atlantik Konseyi için çalışıyor. Lisa Hawkins buna bir örnek. Bir Araştırma Analisti, Palantir Technologies’de İşe Alım Koordinatörü ve aynı zamanda Atlantic Council’da Başkan ve CEO’nun Yönetici Asistanıdır. Ahmed Humayun, Atlantik Konseyi’nin Güney Asya Merkezi’nde kıdemli bir üye, aynı zamanda Palantir’de bir iş geliştiricisi.

Palantır’ın Trump ile yakın ilişkileri olduğu biliniyor. Palantir kurucu ortağı Peter Thiel, Donald Trump’ın 2016 kampanyasına yardım etti. 2016 yılında ABD Başkanı Donald Trump’a 1 milyon dolardan fazla bağışta bulundu. Beyaz Saray’ın en üst düzey danışmanı ve Trump’ın damadı, kurucusu olduğu bir emlak girişimi olan Cadre’nin sahibi Jared Kushner, onu Goldman Sachs Grubu ve mega yatırımcılar George Soros ve Peter Thiel’e bağlar.

Tahmini 2,1 milyar dolarlık serveti PayPal satışı ve Facebook’a yapılan erken yatırımla körüklenen Thiel, dedikodu haber sitesi Gawker’ı iflas ettiren ve muhafazakar politikacılara cömertçe veren Hulk Hogan’ın gizlilik davasının işgalini finanse etti. Bunun aksine, Thiel ile stanford hukuk fakültesine gittiklerinde tanışan baş yönetici Alex Karp, Almanya’daki bir Goethe Üniversitesi’nden neo-klasik sosyal teori alanında doktora derecesiyle, kendini neo-Marksist ve „kart taşıyan ilerici“ olarak tanımladı.

Palantir bir Amerikan şirketi olabilir, ancak aslında Londra’da Silikon Vadisi üssünden veya Denver merkezinden daha fazla kişiyi istihdam ediyor – sadece 600’den biraz daha fazla – . Bu, hem BP, Airbus ve Ferrari de dahil olmak üzere Avrupalı müşteriler için yaptığı çalışmaları hem de koronavirüs salgınından birkaç yıl öncesine kadar olan İngiltere hükümet sözleşmelerini yansıtıyor. Bunlar arasında GCHQ’nun siber casuslarıyla yapılan çalışmaların yanı sıra Savunma Bakanlığı için kamuya açık olarak ilan edilen çalışmalar da yer alıyor. Palantir, sivil haklar protestocuları tarafından „ellerinde kan“ olmakla da suçlanıyor. Yetkililer, mülklerin basılabilmesi ve tutuklananların sınır dışı edilebilmesi için teknolojisinin yasadışı göçmenlerin çalıştığı yerleri belirlemek için kullanılmasına itiraz ediyorlar. Aslında, firma etkili bir şekilde gözetleme teknolojisinin öcü haline geldi. Dosyalamaya göre, hükümet sözleşmeleri Palantir’in 2020’nin ilk yarısındaki gelirinin %54’ünü oluşturdu ve yıllık bazda %76 artışla 257 milyon dolar getirdi.

Sırasıyla 2009 ve 2010’da Information Warfare Monitor, GhostNet ve Shadow Network’ü ortaya çıkarmak için Palantir yazılımını kullandı. GhostNet, Dalai Lama’nın ofisi, NATO bilgisayarı ve çeşitli ulusal elçilikler de dahil olmak üzere 103 ülkede 1.295 bilgisayarı hedef alan Çin merkezli bir siber casusluk ağıydı. Shadow Network aynı zamanda Hint güvenlik ve savunma aparatına sızan Çin merkezli bir casusluk operasyonuydu. Siber casuslar, Afganistan’daki Hint güvenliği ve NATO askeri faaliyetleriyle ilgili belgeleri çaldı. Tek erken yatırımlar, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın girişim sermayesi kolu In-Q-Tel’den 2 milyon dolar ve Thiel’in kendisinden ve girişim sermayesi şirketi Founders Fund’dan 30 milyon dolardı. 18 Haziran 2010’da, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Yönetim ve Bütçe Ofisi Direktörü Peter Orszag, Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenleyerek Kurtarma Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Kurulu (RATB) tarafından teşvik edilen dolandırıcılıkla mücadelenin başarısını duyurdu. Biden, başarıyı federal hükümet tarafından görevlendirilen Palantir yazılımına verdi. TechCrunch’a sızdırılan bir belge, Palantir’in müşterilerinin 2013 itibarıyla ABD hükümeti içinde CIA, DHS, NSA, FBI, CDC, Deniz Piyadeleri, Hava Kuvvetleri, Özel Operasyonlar Komutanlığı, West Point, Ortak Doğaçlama Tehdit Yenilgi Örgütü ve Müttefikleri, Kurtarma Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Kurulu ve Ulusal Kayıp ve Sömürülen Çocuklar Merkezi dahil olmak üzere en az on iki grubu içerdiğini ortaya koydu. Ancak, o zamanlar Amerika Birleşik Devletleri Ordusu kendi veri analiz aracını kullanmaya devam etti. Ayrıca TechCrunch’a göre, CIA ve FBI gibi ABD casus ajansları, veritabanları daha önce „silolanmış“ olduğu için ilk kez Palantir yazılımıyla bağlantılıydı. Palantir, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından İran’ın 2015 anlaşmasına uyup uymadığı konusunda doğrulama yapmak için kullanıldı.

2010 yılında Hunton ve Williams LLP’nin Berico Technologies, Palantir ve HBGary Federal’den „WikiLeaks Tehdidi“ne bir yanıt planı hazırlamalarını istediği iddia ediliyor. 2011’in başlarında Biz, Anonim, plan da dahil olmak üzere HBGary-dahili belgelerini kamuya açıkladık. Planda, Palantir yazılımının „tüm veri toplama, entegrasyon, analiz ve üretim çabalarının temelini atacağı“ öne sildi. Planda, HBGary CEO’su Aaron Barr tarafından kaleme alındığı iddia edilen ve Glenn Greenwald’ın WikiLeaks’e verdiği desteği „dezenformasyon“ ve „bozma“ öneren slaytlar da yer aldı. 3 Aralık civarında, ABD’li savunma müteahhitleri Palantir Technologies, Berico Technologies ve HBGary’deki danışmanların, muhbirlerin web sitesini böl ve fethet yaklaşımı kullanarak itibarsızlaştırmak için çaresiz bir Bank of America için avukatlara bir ittifak önerdiğine inanılıyordu. Komplocular, „hatayı söylemek“ için sahte belgelerin sızdırılmasını, „altyapının güvenliği konusunda endişe“ yaratmayı, sızdıranların kim olduğunu keşfetmek için Wikileaks’i hacklemeyi ve Wikileaks’in „radikal ve pervasız“ doğasını vurgulamak için bir medya kampanyasını içeren „kan davalı gruplar arasındaki yakıtı besleme“ için bir dezenformasyon savaşı çağrısında bulundu.

Palantir’in daha önce yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini bilgisi olmadan yasadışı olarak ele geçiren siyasi analiz firması Cambridge Analytica ile çalıştığı da iddia edildi. Palantir’in gölgesi, Donald Trump’ın kampanyasına hizmet eden milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerini hortumlayan İngiliz şirketi Cambridge Analytica’nın da kenarlarında görünüyor. Mart ayında, christopher Wylie bir muhbir, Palantir’i örnek göstererek İngiliz parlamenterlerin huzurunda ifade verdi. Cambridge Analytica’nın araştırma direktörü Christopher Wylie, „Aldığım ilk e-postalardan biri bana Palantir adlı bir şirket hakkında ne bildiğimi sordu“ diyor. Geldiğimde ilk soru şuydu: „Palantir’le bir şeyler yapabilir miyiz? Ne düşünüyorsun?“ Palantır’la birkaç görüşme yaptık, orada ben de oradaydım. Facebook verileri üzerinde çalışan üst düzey personel vardı. Palantir ve Cambridge Analytica arasında resmi bir sözleşme değildi. Ama Palantır’dan ofisimize gelip veriler üzerinde çalışan bir sürü insan vardı. “ SCL grubu Cambridge Analytica’nın ana şirketidir. Eskiden Stratejik İletişim Laboratuvarları olan şirket, 1993 yılında Nigel Oakes tarafından kurulan özel bir davranışsal araştırma ve stratejik iletişim şirketidir. Binbaşı John Waddington Oakes’un oğlu ve Lady Helen Windsor’un eski erkek arkadaşı olan Oakes, SCL’yi kurmadan önce Margaret Thatcher’ın en sevdiği reklam ajansı Saatchi & Saatchi’de çalışıyordu. Bazı kaynaklarda Steve Bannon’un şirketi olarak da anılan Cambridge Analytica, operasyonlarını ABD’ye genişletmek için 2012 yılında SCL tarafından başlatıldı. Hedge fonu milyarderi Robert Mercer ile ortaklaşa olarak, Ted Cruz ve ardından Donald Trump’ı desteklemek için çalıştığı 2016 seçimleri için Cumhuriyetçi ön seçimleri de içeriyordu.

SCL ilk kez 2005 yılında Londra’daki küresel bir silah fuarı olan DSEI konferansında halka açıklandı ve kendisini İngiliz ordusuna psikolojik savaş hizmetleri sağlayan ilk özel şirket olarak tanıttı. Bir gösterisi vardı.

birleşik krallık hükümetinin İngiliz halkını bir kimya fabrikasında bir kaza olduğunu düşünmesi için kandırmak için sofistike bir medya kitlesel aldatma kampanyası kullanması fikri Londra’nın merkezini tehdit etmişti.

SCL, MOD için ‚X listesi‘ yüklenicisi olarak gizli bir izin taşır. List X sitesi, İngiliz topraklarında İngiltere hükümeti bilgilerinin ‚gizli‘ ve üstü olarak işaretlenmiş olarak tutulması onaylanan ticari bir sitedir. Esasen, SCL İngiliz hükümetinin sırlarını tesislerinde tutmak için yeşil ışık yaktı. SCL’nin İngiliz ordusu, savunma müteahhitleri, MI6, MI5, Queen’in danışmanları, hedge fonu milyarderleri, muhafazakar parti üyeleri ve daha fazlası ile bağlantıları vardır.

SCL, başta İngiltere Savunma Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı ve NATO olmak üzere „dünya çapındaki hükümetlere ve askeri kuruluşlara veri, analitik ve strateji“ sunmaktadır. 60’tan fazla ülkede „davranış değişikliği programları“ gerçekleştirdiğini belirtmektedir. SCL’nin İran ve Yemen’deki PSY-Op’lar için Pentagon ile de sözleşmeleri bulunuyor. 1999 yılındaki ilk sözleşmelerinden biri Endonezya Devlet Başkanı Abdurrahman Wahid’i terfi ettirdi. Afganistan, Letonya, Ukrayna, Nijerya ve Kenya’daki seçimleri etkilemek için çalıştı. Guardian’a göre, 2014’te „MoD yetkilileri, insanların belirli hükümet mesajlarıyla nasıl etkileşime gireceklerini analiz etmek için SCL Group ile ‚Project Duco‘ üzerinde çalıştı.“ Duco Projesi hükümetin „insani ve sosyal nüfuz“ çalışmalarının bir parçasıydı ve SCL’ye 150.000 sterlin ödendi. Görüşmede, Hedef Kitle Analizi’nin (TAA) „hükümetin stratejik iletişimine nasıl katkıda bulunabileceği“ değerlendirildi. SCL’nin Project Duco ve „liste X“ sıralaması üzerindeki çalışmaları „hükümet yetkililerinin Cambridge Analytica ve SCL’nin operasyonlarından haberdar oldukları ve bunları hükümet mesajlarını tanıtmak için kullanmayı amaçladığı“ yönündeki endişeleri artıracaktır.“ Cambridge Analytica ve SCL, ABD/İngiltere askeri ve istihbarat aygıtının önemli bölümleri için hareket ediyordu.

Hatta, Dışişleri Bakanlığı icra ajansı Wilton Park, SCL Group iştiraki SCL Elections’ı, 2016 Başkanlık seçimlerinde verilerin kullanımının İngiliz hükümetinin diplomatik ve dış politika gündeminde nasıl uygulanabileceği hakkında konuşmaya davet etti. SCL, son ABD Başkanlık seçimlerindeki veri uygulamasını da inceledi. İngiliz hükümetinin en önemli sırlarına erişen SCL, AB’nin yararlarıyla çelişen Brexit kampanyasına da yardım etti.

SCL yöntemleri Irak’taki ABD ve İngiltere militanları tarafından da kullanıldı. Bir SCL muhbiri, „bu teknolojinin bir kısmının aslında Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ve/veya ABD Ordusu’na ait olduğunu ve şimdi insanların şu anda vahşi doğada olan ve dünya çapındaki seçimleri manipüle etmek için özel olarak kullanılan silahları olduğunu bilmelerini istemiyorlar“ dedi.

SCL, NATO’ya personeli için sekiz haftalık bir kurs sağlamayı da içeren eğitim verdiği için 548.000 sterlin aldı. Bu, „daha sonra Gürcü, Ukraynalı ve Moldovalı hükümet yetkililerine aktarıldı.“ ABD Dışişleri Bakanlığı’nın SLC ile „denizaşırı ülkelerde terör propagandası ve dezenformasyona karşı koyma misyonumuzla bağlantılı olarak araştırma ve analitik destek“ sağlamak için 500.000 dolarlık bir sözleşmesi var. „NATO web sitesinde ‚devrimci‘ eğitimin Ukraynalıların Kendilerini Rus tehdidine karşı daha iyi savunmalarına yardımcı olacağı‘ belirtildi.“

Veri yönetimi, madencilik ve PSYOP şirketleri, daha da fazla kişisel veri toplamak için sosyal medyadaki meslektaşları ve hükümetler arasındaki sıkı ilişkiler, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin politikacılarının vatandaşlarını aldatmak ve kitlesel gözetim yapmak için ABD veya birleşik Krallık’tan büyük teknoloji şirketleriyle işbirliği yapmaktan çekinmediğini kanıtlamaktadır. Seçimleri kendi lehlerine manipüle ederken her türlü veriyi ve sırrı büyük bankacılar ve dış istihbaratla paylaşıyorlar. TERREG gibi sürpriz düzenlemeler sadece daha fazla manipülasyon için bu gündemlere hizmet edecek ve Avrupa vatandaşları internetteki içeriklerin hangi gerçek nedenle değiştirildiğini veya silineceğini bilmeyecek.

Avrupa’nın ABD tarafından siyasi olarak baltalandığı uzun bir tarihsel arka plan var. Bu veri yönetimi şirketleri, kapalı kapılar ardında anlaşmalar yapmak için yozlaşmış Avrupalı politikacılarla ilişki kurmadan çok önce başlıyor. Ses kayıtlarının bile sızdırıldığı örneklerden biri Ukrayna ile ilgili.

Victoria Jane Nuland, Dışişleri Bakanlığı yetkilisiyle yaptığı konuşmayı içeren ses sızdırıldığında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Bu konuşmada ABD’nin Ukrayna hükümetini Neo Naziler de dahil olmak üzere istenen bir parti koalisyonuyla değiştirme stratejisi tartışıldı. Nuland’ın, yabancı topraklarda yeni bir hükümet kurma kararına gelince Amerikalı politikacıların Avrupa Birliği’ni aştığını gösteren „AB’yi siktir et“ dediği duyulabilir. Her zamankinden daha fazla, Özellikle vatandaşların askeri, polis ve özel bilgilerinin veri yönetimi söz konusu olduğunda, Avrupa’daki Amerikan teknoloji firmalarının hakimiyeti ile, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti Avrupa’da yaşayan 477 milyonun her türlü verisine sahiptir.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ni yolsuzluğa bulayan sadece Ukranya olayı değildi.

Von Der Leyen’in savunma bakanlığı sırasında, McKinsey’e verilen bir sözleşmede ve şirketin denetleme kurulundan geçemeyen başka bir şirkete verilen 390 milyon Euro’luk (442 milyon DOLAR) BT sözleşmesinde usulsüzlükler yaşandı. Von der Leyen, eski bir McKinsey danışmanı olan Katrin Suder’i bakanlığın silah tedarik bölümünü denetlemesi için yardımcısı olarak işe aldı. Von Der Leyen, kendini savunmak için şunları söyledi: „Bu gerekli projeler için dış tavsiyeye ihtiyacımız olduğu tartışmasızdır.“

McKinsey & Company, satın alma konusunda tavsiyelerde bulunma, bir satış ekibini yeniden yapılandırma planı geliştirme, yeni bir iş stratejisi oluşturma veya küçülme konusunda tavsiyelerde bulunma gibi strateji ve yönetim danışmanlığı hizmetleri sunmaktadır. Bunu yaparken, hipotezleri kanıtlamak veya çürütmek için veri toplama ve analizlerin ardından gerçeğe dayalı hipotezler oluşturmak için yapılandırılmış çerçeveler kullanır. Verileri toplama ve analiz etme şekliyle Palantir’in çalışma şekline benziyor.

Palantir’in şeffaflık siciline girişindeki belgelere göre, Von der Leyen ile Palantir’den Alex Karp arasında 22 Ocak’ta Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu sırasında bir toplantı gerçekleşti. O yıl forumun başında Børge Brende adında bir Bilderberg üyesi olduğu görülüyor. Bununla birlikte, Komisyon’a toplantıyla ilgili tüm belgeleri yayınlaması çağrısında bulunan yakın tarihli bir EURACTIV bilgi edinme özgürlüğü talebi,aslında yürütmenin karşılaşmaya karşılık gelen hiçbir kaydı olmadığını ortaya koydu. Komisyonun toplantıyla ilgili hiçbir kayıt tutmadığı haberi, lobiciler ve üst düzey siyasi yetkililer arasındaki şeffaflığın önemine ilişkin çağrılar artmaya devam ederken geldi. Corporate Europe Observatory araştırmacısı (CEO) Margarida Silva EURACTIV’e verdiği demeçte, „Ne yazık ki bu, şirket lobicileriyle etkileşimlerinin notlarını tutamayan komisyon üyelerinin büyüyen bir listesinin bir başka örneğidir.“ dedi. Bu damarda, EUObserver’ın 2019 raporu, Komisyonun, Komisyon Başkan Yardımcısı Věra Jourová ve küresel teknoloji şirketlerinin liderleri arasındaki tartışmaların yazılı kayıtlarını sürekli olarak tutmadığını ortaya koydu, bu da şu anda portföyünün bir parçası olarak ‚şeffaflığı‘ denetlemekten sorumlu olan Jourová’nın daha sonra pişmanlığını dile getirdiği bir gerçek. Bu arada, Avrupa kurumları ve Palantir de daha yakın bir profesyonel ilişki geliştirdi. Bu sadece insan kaynakları için bir döner kapı ile ilgili olarak değil – en az bir üst düzey analist, veri koruma uzmanı olarak Europol’e dönmeden önce Palantir’de bir buçuk yıl geçirmek için Europol’den ayrıldı – aynı zamanda danışma ayrıcalıkları; sadece son zamanlarda, üst düzey Komisyon yetkilileri D.C’e gittiler, Palantir ile konuştular ve bir sunum için kaldılar, Komisyon başkanı Ursula Von der Leyen ise Palantir CEO’su Alex Karp ile Davos’ta kayıt dışı konuştu. Ayrıca Marksist filozof ve yorumcu Diego Fusaro, Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde hakkında şunları söyledi: her ikisi de Bilderberg grubuyla kol kola giriyor! Diego Fusaro şöyle yazıyor: „Ursula von der Leyen ve Christine Lagarde’ın Bilderberg grup toplantısında olduğunu biliyor muydunuz? Von der Leyen 2015, 2016, 2018, 2019. Bilderberg grubu, elbette, halkların ve işçi sınıflarının iyiliğini korumak için onları Avrupa kurumlarının en tepesine yerleştirmeyi seçti “ Bu ismi Bilderberg’in resmi web sitesinde o yılın katılımcı listesinde görüyoruz. Cumhurbaşkanlığına seçilmesindeki en önemli faktörlerden biri, Bilderberg grubunun parlamento üzerinde baskı uygulaması. AB ile Palantir arasındaki bağlantıyla ilgili bir başka ayrıntı da, Mart 2019’da, AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles De Kerchove, Genel Müdür Yardımcısı Olivier Onidi (3 Ekim 2018 Europol Yönetim Kurulu toplantısında da vardı) ve kimliği açıklanmayan üçüncü bir kişinin, bir dizi ABD hükümet organıyla ve Palantir ile toplantılar için Washington DC’yi ziyaret etti. „Ana başlıklar arasında güvenlik risklerinin yanı sıra yapay zeka (AI) ve 5G gibi yeni teknolojilerle ilişkili fırsatlar, savaş alanı bilgileri ve PNR dahil bilgi alışverişi, radikalleşme ve çevrimiçi terör içeriği ve Vize Muafiyet Programı yer aldı“. Palantır’ın Mühendislik Direktörü Aki Jaid şirket hakkında bir sunum yaptı. Palantir temsilcileri Gotham ve Foundry ürünlerini sergiledi.

Ursula Von Der Leyen, bir Brexitçinin iddiasına göre, Lib Dem desteği karşılığında Guy Verhofstadt’a iş vermek için gizli bir arka oda anlaşması nedeniyle Avrupa Komisyonu Başkanı oldu. Şaşırtıcı ifşa, Strazburg koridorlarında dolaşan „söylentiye“ kulak misafiri olan Brexit Partisi MEP’i Henrick Overgaard-Nielsen tarafından ortaya atıldı. Başbakan, AB‘ nin tartışmalı lider adayının, başkanı Guy Verhofstadt‘ a AB işlerinde yeni bir üst düzey rol verilmesi halinde eski Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı Partisi‘ nin oyunu almayı başardığını söyledi. Bay Overgaard-Nielsen, Brexit Partisi’nin web dizisi Brexbox’a şunları söyledi:„Bence en ilginç şey, aslında bir söylenti var, onun [Ursula von der Leyen] Lib Dems’i ve onların grubunu lehte oy verme şeklinin, Guy Verhofstadt’a iş alacağına söz verdiği için olduğu“

Verhofstadt’ın federal bir Avrupa süper devlet hayali: „Federal bir AB tek seçenek. AB’nin kendi cumhurbaşkanı, dışişleri bakanı, ordusu ve savcısı olmalı“ – Verhofstadt Lybia konusunda: „AB’nin zayıf tutumu beni hasta ediyor“ – Verhofstadt Suriye konusunda: „Barış görüşmeleri zamanı bitti, hemen harekete geçmemiz gerekiyor. BM tepki göstermezse NATO tepki vermelidir.“ 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde 2009-2014 dönemi için Avrupa Parlamentosu üyesi seçildi. Ayrıca, Yeşiller, sosyalistler ve liberallerden oluşan bir koalisyon tarafından José Manuel Barroso’nun Avrupa Komisyonu başkanlığına getirilmesi için olası aday olarak öne sildi. 1 Temmuz 2009’da Avrupa Parlamentosu’nda Liberaller ve Demokratlar İttifakı grubunun Başkanı seçildi. Verhofstadt aynı zamanda 80’den fazla eski devlet adamının yer yaptığı Club de Madrid’in bir üyesidir. Grup, ‚dünya çapında demokratik yönetişim ve liderliği‘ teşvik etmek için çalışıyor. Verhofstadt, 2012 yılından bu yana Brüksel merkezli, Brüksel’den alıntı yapılan Sofina holdinginin (petrol gazı ve petrol platformları) Yönetim Kurulu Üyesidir. Geçen yıl 42.000 134.000 avro arasında bir miktar alan diğer yöneticilerinkiyle uyumlu bir ücret bekleyebilir. Belçikalı sanayici Viscount Etienne Davignon, Sofina Onursal Direktörüdür. Davignon’un şu anki yönetmenlikleri ve ofisleri: Compagnie Maritime Belge, Compagnie des Wagons-Lits, Recticel, Sibeka, SN Airholding ve Palais des Beaux-Arts (Belçika), SUEZ-TRACTEBEL (Belçika) Başkan Yardımcısı, Accor Direktörü (Fransa), Cumerio, Real Software, SN Brussels Airlines (Belçika) ve Gilead (ABD). Bilderberg Grubu ve KSS Avrupa Başkanıdır.Süveyş web sitesine göre, Davignon şu anda 350.000 euro’dan fazla değeri olan 11.111 Süveyş hissesine sahiptir.

Palantir’in arka oda ilişkileri geçmişi ışığında düşünüldüğünde, AB’nin Palantir ile ilişkisi konusunda şeffaflık eksikliği çok daha endişe vericidir. Nitekim, Danimarka hükümeti palantir teknolojisini terörle mücadele önlemlerinin bir parçası olarak askere aldığında, Danimarka yasaları gelecekteki suçları „önlemek“ ve Palantir’in yazılımını beslemek için kişisel verilerin toplanmasına izin vermek için değiştirilmek zorunda kaldı. Bu arada Almanya’da CDU, hükümetin sadece 0,01 Euro ödediği bir sözleşme için Palantir’e rekabetçi olmayan bir ihale verdi. AB vatandaşlarının AB’nin Palantir ile ilişkileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olması için iyi bir neden olduğu açıktır. Gelecek bilgilerin eksikliği, vatandaşların nelerin tartışıldığını ve Palantir gibi şirketlerin AB politika oluşturmadan ne istediğini bilme yeteneğini sınırlıyor.

Palantir’in tahmine dayalı polislikten, göçmenlerin sınır dışı edilmesine, teröristlerin izlenmesine kadar her konuda elinin olması, insan hakları ve mahremiyetin temel ilkelerine saygı göstermediğini göstermiştir. Palantir’in AB ile konuşmaları iyi huylu olsa bile, AB vatandaşlarının AB’nin Palantir gibi son derece tartışmalı bir aktörle ilişkilerini gözden geçirememesi ve tartışamaması, AB’nin şeffaflık konusundaki kararlılığıyla alay ediyor ve şirketin gölgeli itibarını daha da pekiştiriyor.

Üst düzey bir Fransız istihbarat yetkilisi, Fransa’nın terör saldırılarını önlemesine yardımcı olmak için ABD’li veri analitiği şirketi Palantir’e yerli bir alternatif geliştirmek istediğini, ancak bu arada firmayla olan sözleşmesini yenileyeceğini söyledi. Büyük miktarda veriyi kırma ve analiz etme konusunda uzmanlaşmış Palo-Alto merkezli Palantir, Kasım 2015’te Paris’te 130 kişinin ölümüne yol açan İslamcı militan saldırıları sonrasında Fransız istihbarat servisleri tarafından işe alındı.

Avrupa Polis Teşkilatı 2016 yılından bu yana gotham yazılımını büyük verileri analiz etmek için kullanıyor. Europol, Capgemini şirketiyle 7,5 milyon Euro’luk bir sözleşme imzaladı ve paranın yarısından biraz fazlası harcandı. Palantir, yazılımı Berlin’deki Avrupa Polis Kongresi’nde tanıttı. Lahey’deki polis teşkilatı Europol, ABD’li Palantir şirketinin Gotham yazılımını birkaç yıldır yönetiyor. Avrupa Komisyonu’nun parlamento sorusuna verdiği cevapta yazdığı da budur. Uygulama, Europol’ün o dönemde Fransa’daki saldırılardan sonra kurduğu Kardeşlik görev gücü çerçevesinde 2016 yılında test edildi. Palantır, ABD’deki askeri ve gizli servislerle yakın işbirliği yaptığı için eleştiriliyor. Europol Gotham’ı terör davaları için kullanıyor. Bu amaçla, daire İslamcı ve İslamcı olmayan terörizm ve yabancı savaşçılar için üç Analiz Dosyası kurdu. Bu dosyalar şüphelilerin kapsamlı dosyalarını, aynı zamanda irtibat kişilerini, seyahat acentelerini ve diğer işletmeleri de içerir. Dosyalar Lahey‘ deki Europol‘ deki Terörle Mücadele Merkezi‘ ne (AİHM) ait. Gotham“ muhtemelen oraya da monte edilmiştir. Europol, iki veya daha fazla AB Üye Ülkesini etkileyen ciddi suç ve terörizm için yetkindir. Palantir yazılımı ile yapılan analizlerden elde edilen bulgular ilgili ülkelerin yetkili makamları tarafından kullanılmaktadır. Ancak Komisyona göre, bunlar üçüncü ülkelere de aktarılabilir. Europol, ABD de dahil olmak üzere birçok ülkeyle operasyonel anlaşmalar yaptı. „Yabancı savaşçılar“ alanında Europol, ABD’li yetkililerle yakın bir şekilde çalışıyor. Veriler, diğerlerinin yanı sıra, onları „savaş alanlarında“ toplayan ordudan elde edilir. Buna parmak izi veya DNA verilerinin yanı sıra değerlendirilen veri taşıyıcıları veya cep telefonları da dahildir. Askeri veriler farklı bir gizlilik seviyesine tabi olduğundan, Europol ile yapılan alışveriş doğrudan değil, FBI aracılığıyla yapılır. Almanya’daki polis güçleri de Gotham kullanıyor. İlk olarak Hessian İçişleri Bakanlığı yazılımı 2017’de hessenDATA olarak adlandırılan parlamenter bir soruşturmaya yol açan şüpheli bir prosedürle elde etti. Terör ve organize suçlarla mücadelede kullanılmasının ardından, yaşlılara karşı işlenen suçların kovuşturulmasında da kullanılmaktadır. Gotham’ın Hessen için uyarlanmış versiyonuna „Hessendata“ denir ve Palo Alto’dan Palantir şirketinin bir programıdır. Bu, Silikon Vadisi’ndeki en tartışmalı şirketlerden birinin Alman polis gücüne girdiği anlamına geliyor. Hessendata bir adım daha ileri giderek sosyal medyadan gelen verileri entegre ediyor. „Facebook Business Records“ olarak polis, şüphelilerin Facebook profillerinden tüm bilgileri alır. Müfettiş Otto, izlenen birinin IP adresiyle sohbetler, beğeniler ve girişler arasında geziniyor, her şey makine tarafından okunabilir: Arapça mesajlar, her biri polis tercümanının çevirisiyle. Bomba inşa etmekle ilgili, sohbetler gerçek, değerlendirmelerinden sonra müfettişler Şubat ayında 17 yaşındaki bir genç tutuklandı. Bir saldırı planladığı söyleniyor. Polis bunu yeni yazılımın bir başarısı olarak sunuyor. Facebook’un veri seti o kadar geniş ki Otto şöyle diyor: „Bu 14 metrelik rafları doldururdu

2008’de Facebook, Alman StudiVZ’e „… Facebook’un kullanıcı arayüzünün ve Web sayfası tasarımlarının bariz, ağza alınmamış ve toptan çalınması.“ Ancak Rus İnternet devi Digital Sky Technologies’in (DST) sahibi olduğu Rus Facebook klonu VK.com’a ücretsiz geçiş izni veriyor. Mayıs 2009’da DST, Facebook’a şirket hisselerinin % 2’si için 200 milyon dolar yatırım yaptı. Haziran 2009’da DST, 100 milyon dolara kadar Facebook çalışanı hissesini geri satın aldı. DST, net değeri yaklaşık 7,2 milyar dolar olan Rus milyarder Alisher Usmanov’a ait. Rusya’nın en iyi on çelik üreticisinden biridir. Rusya’nın devlet şirketi Gazprom’un yatırım holding iştiraki Gasprominvestholdings’in başkanıdır. Rusya’nın Megafon adlı üçüncü büyük cep telefonu operatörünün sahibidir. Usmanov’un Rusya’nın istihbarat topluluğu üyeleriyle uzun süredir ilişkileri var. Goldman Sachs ve DST sıkı bir ittifaka sahipler. DST’nin kilit yöneticileri DST’ye transfer olmadan önce Goldman Sachs’taydı. Ocak 2011’de Goldman 450 milyon dolar, DST ise 50 milyon dolar yatırım yaparak Facebook’un değerlemesi 50 milyar dolara ulaştı.

Bu ilişkilerin bize söylediği, Goldman Sachs ve çeşitli sosyal medya hissedarlarının uyruğu ne olursa olsun veri yönetimi projelerinde işbirliği yaptığıdır. Sosyal medya ve diğer yollarla özel verileri toplarlar ve daha sonra ilişkileri bağlamak için bu büyük verileri analiz ederler. Bu, istihbarat da dahil olmak üzere hükümet yetkilileriyle ortaklaşa büyük bankacılar ve şirketler tarafından kitlesel gözetimin ötesindedir.

Bu organların arasında Palantir’in Gotham yazılımını terörle mücadele görev gücünde operasyon analizi yapmak için kullanan Europol’ün yanı sıra Fransız istihbarat servisleri, Danimarka ulusal polisi, Hesse ve Kuzey Ren-Vestfalya eyalet polisi, Almanya ve muhtemelen Hollanda polisi de yer aldığı biliniyor. Europol, en az iki Üye Devlet’in etkilenmesi halinde suç ve terörle mücadeleye müdahale etme yetkisine sahiptir. Veri analizine ilişkin bulgular yalnızca ilgili ülkelerin sınırlı sayıda yetkili makamlarına sunulabilir. Bununla birlikte, bulgular Europol’ün operasyonel bağlantıları olan üçüncü ülkelerin yetkililerine de sunulabilir. Abd böyle bir ülke.

Palantir’in yazılımı „farklı bilgileri bir araya getirip yeni şekillerde görüntülemek için bir analist çalışma alanı“ olarak tanımlandı ve NSA’nın ünlü XKEYSCORE arama sistemi gibi diğer istihbarat yazılım araçlarıyla birlikte yakından kullanıldı. Bir makaleye göre The Intercept, Palantir’in NSA ve uluslararası ortaklarının küresel dragnetini artırmak için yıllarca çalıştığını ve aslında Amerikan casuslarıyla birlikte yaratıldığını ortaya koydu. Palantir, özellikle hizmetlerini ABD hükümetine satma arzusu olmak üzere emellerini hiçbir zaman maskelemedi – CIA’in kendisi, ajansın girişim sermayesi şubesi olan In-Q-Tel aracılığıyla başlangıçta erken bir yatırımcıydı. Palantir, NSA’nın dünyadaki müttefik yabancı ajanslarla ortaklaşa yönetilen küresel casus ağının genişletilmesine ve hızlandırıldığına yardımcı oldu. Palantir, şimdiye kadar tasarlanmış en güçlü gözetleme sistemlerinden birini daha da güçlü hale getirmek için hizmetlerini sattı ve gözetim verileri okyanusuna netlik ve kaygan görseller getirdi.

Bazı belgeler, ABD, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada arasındaki „Beş Göz“ casus ittifakının en az üç üyesinin dünyanın dört bir yanından veri toplamaya ve işlemeye yardımcı olmak için Palantir’i çalıştırdığını gösteriyor. Beş Göz düzenlemesine göre, üye ülkeler XKEYSCORE gibi araçlar aracılığıyla toplanan ve on milyarlarca kayıt içeren muazzam veri ve meta veri akışlarını toplar ve birer havuza atar. İttifak, Beş Göz olmayan ülkelerdeki bilgisayarlara ve ağlara sızmak ve onlara kötü amaçlı yazılım bulaştırmak da dahil olmak üzere, kapalı ve özel kaynaklardan veri çıkarmak için sürekli yeni, deneysel yöntemler taslıyor (veya deniyor).

Palantır firmasının uzun yıllarDır Avrupa Birliği ile olan işbirliği tüm bu bilgilerle yadsınamaz. Palantır şirketinin iç yapısına baktığımızda amacın sadece terörü önlemek ya da saf bir veri toplama hizmeti sunmak olmadığını rahatlıkla anlayabiliriz. Palantir’in hisseleri, George Sorosda dahil olmak üzere çok sayıda güçlü yatırımcının şirketteki hisselerini ifşa etmesi sonrasında iki haftadan kısa bir sürede yüzde 70 oranında atlayarak büyük bir geri dönüş yaşadı. Soros’un aile ofisi Soros Fund Management (SFM) yaptığı açıklamada,palantir’in yaklaşık yüzde 1’ine sahip olduğunu ve şirketin mevcut piyasa değerinde 300 milyon dolar değerinde olduğunu doğruladı.

Peter Andreas Thiel ve Alex Karp da Bilderberg’in yönetim kurulu üyesi.

Buna ek olarak, bazı eski AB yetkililerinin Bilderberg toplantılarına gittiğini görüyoruz:

  • Frits Bolkestein (1996, 2003), eski Avrupa Komiseri
  • Benoît Coeuré (2016), İcra Kurulu Üyesi, Avrupa Merkez Bankası
  • Kristalina Georgieva (2016), Başkan Yardımcısı, Avrupa Komisyonu
  • Karel De Gucht (2015), eski AB Ticaret Komiseri.
  • Neelie Kroes (2011), AB Komiseri
  • Pascal Lamy (2003, 2010), eski Avrupa Ticaret Komiseri, Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü 2005-2013
  • Peter Mandelson (1999), (2009), eski Avrupa Ticaret Komiseri 2004-2008
  • Pedro Solbes (2010), eski Avrupa Ekonomik ve Mali İşler Komiseri, İspanya eski İkinci Başkan Yardımcısı, eski Ekonomi ve Maliye Bakanı

Kaynak:rottaproletaria.wordpress.com


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir