Helikopterden atılan Osman Şiban’a dava açıldı

TOPLUM&YAŞAM.
Spread the love

Van Çatak’ta askerler tarafından helikopterden atıldıktan sonra ağır yaralanan Osman Şiban hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açıldı

Helikopterden atılan Osman Şiban’a dava açıldı

Van’ın Çatak ilçe kırsalında 11 Eylül 2020’de operasyona çıkan askerler tarafından Servet Turgut ile birlikte gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban hakkında dava açıldı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hazırladığı iddianame, Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme, Şiban’ın ikametgahı nedeniyle “yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı Mersin’e gönderdi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş’ın haberine göre, iddianamede, Şiban’ın “milislik faaliyetlerinde bulunduğu, örgütün talimatıyla kırsal alana lojistik, yaşam malzemesi aktarımı yaptığı” iddia edildi. Van ve Şırnak kırsalında bulunan bazı bölgelerin örgüt üyeleri tarafından kullanıldığına dair istihbari bilgi alındığı kaydedilen iddianamede, örgüt üyelerinin Surik Mezrası’nda Şiban’ın evinden erzak ve yaşam malzemesi altığı ve irtibat kurduğu ileri sürüldü.

Mazot suç delili sayıldı

İddianamede, Surik mezrasında üç adet 40-50 litrelik mavi renkli jelikan içerisinde bulunan mazot da suç delili sayıldı. Mazotun suç delili sayılmasına ise, “jelikanların bulunduğu noktaya en yakın evin Osman Şiban’a ait olması” gerekçe gösterildi. Mezrada yaşayan bir ailenin evinde yapılan aramalarda bulunan üç adet tüp ve hayvanlar tarafından dağıtıldığı düşünülen yaşam malzemeleri de iddianamede yer alması dikkati çekti.

İtirafçıdan toplantı iddiası

İddianamede, olay tarihi ve öncesinde Osman Şiban’ın evinin bulunduğu alanın İHA ve SİHA’lar tarafından görüntülendiğine işaret edilerek, 9 Eylül 2020 akşamında “hayatın olağan akışına aykırı bir şekilde insan hareketliliği yaşandığı” iddia edildi. İddianamede dikkat çekici bir diğer nokta ise, bir itirafçının ifadeleri oldu. İtirafçı, 1980 ila 1990’lı yıllar arasında PKK Yürütüme Komitesi üyesi Murat Karayılan ile 1986 yılında yaşamını yitiren PKK komutanlarından Mahsum Korkmaz’ın Şiban’ın evinde toplantı yaptığını iddia etti.

“Örgüt mensuplarına milislik yaptığı…”

İddianamede, Şiban’ın verdiği ifadeler “suçtan kurtulmaya yönelik” olarak değerlendirilerek şöyle denildi:

(…) Tüm bu deliller ışığında şüphelinin örgüte mali yardım toplama, örgütten mali yardım alma faaliyetleri içerisinde yer aldığı, örgütün kırsal alanda faaliyet yürüten üyelerle sürekli irtibat halinde olduğu, örgütten gelen emir ve talimatlara göre hareket ettiği, kırsal alandaki örgüt üyelerinin ihtiyaçlarını karşıladığı, örgüt mensuplarına milislik yaptığı ve lojistik destek sağladığı anlaşılmakla, eylem ve faaliyetlerindeki süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk durumu da dikkate alındığında kişinin suç işlediği…

Ne olmuştu?

Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül 2020’de operasyona çıkan askerler, yedi çocuk babası Servet Turgut (55) ve sekiz çocuk babası Osman Şiban’ı (50) gözaltına aldı. Turgut ve Şiban, köy meydanında işkenceye maruz bırakıldıktan sonra helikoptere bindirildi. İki gün sonra Turgut ve Şiban’ın Van Bölge ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakımında oldukları ortaya çıktı.

Olayı ilk günden kamuoyunun gündemine getiren Mezopotamya Ajansı,17 Eylül’de Osman Şiban’ın gördüğü işkencenin fotoğrafına ulaştı. Ajans daha sonra Servet Turgut’un yoğun bakımdaki fotoğraflarına ulaştı. 20 gün boyunca yoğum bakımda tutulan Servet Turgut, yaşam mücadelesini kaybetti. Turgut, otopsinin ardından polis ablukasında defnedildi.

İşkence ve helikopterden atılma olayını gündeme getiren Mezopotamya Ajansı muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala, 6 Ekim 2020’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Dört gazetecinin tutuklanmasından 70 gün sonra, aynı soruşturma kapsamında bu kez Mezopotamya Ajansı muhabiri Zeynep Durgut gözaltına alındı. Şırnak’ın Cizre ilçe girişinde 17 Aralık’ta gözaltına alınarak Van’a getirilen Durgut, dört gün sonra çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski gazete dağıtımcıları hakkında “kovuşturmaya yer yoktur” kararı verildi. Dördü tutuklu olmak üzere beş gazeteci, “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 2 Nisan’da ilk kez hakim karşısına çıktı. Dört tutuklu gazeteci de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir