557. F Oturması: “Hasta mahpus Eylem Baş serbest bırakılsın!”

HABERLER TUTSAKLAR
Spread the love

Haber Merkezi: İnsan Hakları Derneği (İHD)’nin 557. F Oturmasında bu hafta, hasta tutsak Eylem Baş’ın sağlık sorunlarının gün geçtikçe ağırlaştığına dikkat çekilerek, tedavisinin yapılabilmesi için tahliye edilmesi gerektiği vurgulandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çektikleri “F Oturumu” eyleminin 557’’ncisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutsak Eylem Baş’ın sağlık durumuna dikkat çekildi. Tutsak yakınlarının katıldığı eyleme birçok insan hakları savunucusu da destek verirken eylemde, “Tedavi haktır engellenemez” pankartı taşındı. Eylemciler sık sık “Eylem Baş serbest bırakılsın”, “İnsan haklarıyla insandır”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”  sloganları atıldı. 

Cezaevlerinin insani ve vicdani olarak ülkenin utanç kaynağı olmaya devam ettiğini  belirten İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, cezaevlerindeki infaz uygulamalarının Türkiye’nin kendi Anayasası ve tarafı olduğu uluslararası sözleşme ve belgelere aykırılık içerdiğine dikkat çekti. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nü hatırlatan Gülseren, tutuklama ve ceza infazı adı altında hamile ve çocuklu kadınların hapsedilmesi uygulamasına da son verilmesi gerektiğini söyledi.

Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutsak Eylem Baş’ın sağlık durumuna değinen Gülseren, Eylem’in, 18 yıllık tutukluluğu süresince cezaevi koşulları nedeni ile çok sayıda sağlık sorununun geliştiğini belirtti. Gülseren, “Son olarak kolunda oluşan kas yırtıkları ve göğsünde oluşan kitle nedeniyle hastaneye sevki, tetkik ve tedavilerinin yapılması gerekmesine rağmen, bu yapılmadığı gibi, bu sorunlar eklenen ve 45 gündür aralıksız devam eden kanlı ishal nedeni ile genel sağlığı da hızla bozulmuş” diyerek Eylem’in bir ay içerisinde 6 kilo kaybettiğini ve yoğun halsizlik yaşadığını aktardı. 

Hapishane doktorunun, Eylem’in sağlık sorunları için bir an evvel tedavi başlatılması gerektiğini söylediğini hatırlatan Gülseren, “ Baş, aile ve avukat görüşlerine çıkabilmek için öncesinde serum verilmesi gerekecek derecede halsiz düşmesine rağmen, hastane sevki sırasında çıkan sorunlar çözülmemekte. Hastalıklarının teşhis ve tedavisi konusunda yol alınamamaktadır” ifadelerini kullandı. Eylem’in cezaevinden çıkarken infaz koruma memurları tarafından detaylı aranmasına rağmen, ring aracına binmeden önce erkek jandarmalar tarafından da “asker üst araması” adı altında bir aramaya maruz bırakıldığına dikkat çeken Gülseren, ”Aramanın elle değil dedektörle yapılması talebi kabul edilmediği gibi, bu uygulamaya itiraz ettiği için Baş, hastaneye götürülmemektedir” diye belirtti.

Daha sonra söz alan tutsak Eylem Baş’ın abisi Özgür Baş ise, “Eylem’in sağlık durumu hızla kötüye gidiyor, eğer biraz daha geç kalınırsa sonuç çok kötü olabilir. Bir an önce Eylem’in tedavisine başlanması gerekiyor”  dedi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir