Ağır hasta tutsak Devrim Ayık için tahliye çağrısı

TUTSAKLAR
Spread the love

Haber Merkezi: Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 361. hafta basın açıklamasında Eskişehir H Tipi Kapalı Hapishanesinde kalan hasta tutsak Devrim Ayık’ın durumuna dikkat çekti. Yapılan açıklamada “Ağır hastalıkları olan Devrim Ayık’ın tedavi imkanlarının sağlıklı koşullarda gerçekleşebilmesi için acil olarak tahliye edilmesini talep ediyoruz” denildi.

Hapishanelerdeki tutsakların yaşamış olduğu sorunlar gün geçtikçe artıyor. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) tespit edebildiği en az 604’ü ağır olmak üzere 1605 hasta tutsağın ise kritik durumu, yetkililer tarafından adeta görmezden geliniyor.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 361. hafta basın açıklamasında bir kez daha hapishanelerdeki usulsüzlüklere dikkat çekti.

İHD Ankara Şube binasında yapılan basın açıklamasını İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen okudu. Çevirmen, Eskişehir H Tipi Kapalı Hapishanesinde kalan 1991 doğumlu hasta tutsak Devrim Ayık’ın ağır Chron hastalığından dolayı ilk ameliyatında 40 cm, ikinci ameliyatında da 60 cm bağırsağı alındığını aktardı. Çevirmen, hekimlerin 2 Nisan 2021’de yaptıkları kolonoskopi kontrolünde, Devrim Ayık için “bağırsaklarında ciddi derecede çürümelerin başladığı, acilen ilaç ve iğne ile tedavisinin yapılması ve diyet uygulanması gerektiği” uyarısına da işaret etti.

% 76 ENGELLİ RAPORUNA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMİYOR

İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, hasta mahpus Devrim Ayık’ın 2006 yılında geçirdiği kaza sonucu bir gözünü de kaybettiğini belirterek şunları söyledi:

“Devrim Ayık %76 engelli raporludur. Ağır hastalıkları olan ve daha önce de tedavisinin dışarıda yapılması için tahliyesi gerçekleştirilen Devrim Ayık’ın sürekli olarak tutuklanarak tedavi hakkının engellenmesi ihlalinin ortadan kaldırılarak hem tedavisinin kesintisiz olarak yapılması hem de bu tedavi imkanlarının sağlıklı koşullarda gerçekleşebilmesi için acil olarak tahliye edilmesini talep ediyoruz.

Bizler, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi olarak 361. Haftada, hapishanelerde bulunan hasta mahpusların durumlarını dile getirdik. Tüm bu sorunlar ortadan kalkıncaya kadar sorunları kamuoyu ile paylaşmaya ve çözüm talep etmeye devam edeceğiz.”


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir