Ağır hasta tutsak Fırat Nebioğlu için tahliye çağrısı

TUTSAKLAR
Spread the love

Haber Merkezi: Böbrek yetmezliği hastalığı olan tutsak Fırat Nebioğlu’nun hapishanede görme ve duyma yetisini kaybetmeyle yüz yüze kaldığını belirten ağabeyi Emrah Nebioğlu, kardeşinin serbest bırakılmasını istedi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Batman T Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan böbrek yetmezliği hastası olan ve görme ile duyma yetisini kaybetmekle karşı karşıya kalan hasta tutsak Fırat Nebioğlu (24), 6 yıldır hapishanede kalıyor. 2015’te 11 yıl 7 ay hapis cezası alan Nebioğlu, Batman, Gümüşhane ve Elazığ cezaevlerine sevk edilmesinin ardından son olarak 1 yıldır Batman T Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde kalıyor.

Nebioğlu’nun yaşadığı sorunlara ilişkin konuşan ağabeyi Emrah Nebioğlu,  kardeşinin hastalığının hapishane koşullarına tedavi edilemeyeceğini belirterek, serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Kardeşinin birçok hastalığının olduğunu ve görme ve işitme yetisini kaybetmekle karşı karşıya olduğunu dile getiren Nebioğlu, “Cezaevine girmeden önce görme ve duyma açısında az bir seviyede sıkıntı yaşıyordu. Cezaevine girdikten sonra görme ve işitme sorunları arttı. Telefon ile görüşme yaptığımızda ses çok az gidiyor. Yüksek ses ile konuştuğumuzda ancak bizi duyabiliyor” dedi.

‘YAŞAMI TEHLİKEDE’

Kardeşinin hastalığından kaynaklı hapishanede kalamaz bir durumda olduğunu belirten Nebioğlu, “Böbrek yetmezliği hastalığı cezaevinde tedavi olma şansı yok. Dışarda tedavi olması onun için daha iyi olur. Cezaevinde daha fazla kalması durumunda böbreklerin tamamen iflas edebilir. Bu durumda diyalize girmesi gerek. Diyalize giren bir hastanın yaşama şansı da çok az” dedi.

ÇAĞRI

İnsan hakları savunucularına çağrıda bulunan Nebioğlu, “Kardeşim tutuklu kalmaya devam ettiği sürece yaşamı tehlikede, derhal serbest bırakılmalı. Cezaevinde kalan hasta tutukluların durumu her geçen gün daha kötüye gidiyor. Buna bir şekilde müdahale edilmeli. Cezaevlerinden cenaze çıkmasına izin verilmesin” diye konuştu.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir