Erdoğan 28 Şubat davasından hükümlü üç generali affetti

HABERLER TUTSAKLAR
Spread the love

Haber Merkezi: Türkiye ve Kuzey Kürdistan hapishanelerinde 651 ağır olmak üzere bin 517 hasta tutsak bulunuyor.

Kalbinin %25 çalışan ve kalp piliyle yaşamını idame ettirmeye çalışan hasta tutsak Abdullah Kalay, M. Emin Özkan, Halil Güneş, Ali Osman Köse ve İsmail Yılmaz gibi yüzlerce hasta tutsak için Adli Tıp Kurumu (ATK) “hapishanede kalamaz” raporu verdiği halde tahliyeleri engelleniyor.

Adalet Bakanı Bozdağ imzasıyla 03 Ocak 2023’te “Sürekli Hastalık, Sakatlık ve Kocama Sebebiyle Kişilerin Cezalarının Hafifletilmesi veya Kaldırılması Hakkında İşlemler” başlıklı genelge anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olarak sadece bir kesim için uygulanıyor.

Geçtiğimiz aylarda Erdoğan imzasıyla emekli hasta bir asker hükümlüsü serbest bırakılırken, siyasi nedenlerden dolayı tutsak bulunanlar ölüme terk edilmek isteniyor. Bugünkü Resmi Gazete’de Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, Adli Tıp Kurumu’nun “kocama hali” raporu gerekçe gösterilerek 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, emekli Korgeneral Hakkı Kılınç ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp’i sağlık sorunları nedeniyle affedildi.

İHD KALICI ÇÖZÜM ÇAĞRISI YAPMIŞTI

İnsan Hakları Derneği (İHD), Adalet Bakanlığı’nın hasta tutukluların hapishaneden tahliyesini kapsayan genelgesine ilişkin, (04.Ocak 2023) genelgenin 5. maddesine atıfta bulunarak, “Hakkında rapor verilen mahpus ile ilgili olarak kolluk marifeti ile mahpusun mesleği, şahsi durumu ve aile durumunun araştırılacak olmasının yazılması uygulamada sıkı takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü TMK kapsamındaki mahpuslar bakımından bu tarz araştırmalar genellikle sübjektif kanaat içermektedir. Bu yönü ile genelgenin bu kısmını eleştirmekteyiz. Genelgede tutuklular bakımından da aynı işlemlerin yapılması gerektiği ve bu kişiler ile ilgili bu durumun bir tahliye sebebi olarak belirtilip bu konuda mahallinde karar verilmesinin istenmesinin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü mahkemeler sürekli hastalığına rağmen çok sayıda tutuklu ile ilgili tutuk devam kararı vermektedirler. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan genelgenin hasta mahpusların yaşadığı problemleri çözme konusunda ilk adım olduğunu, ancak sorunları kalıcı olarak çözmek için yapılması gereken yasal düzenlemelerin sivil toplum örgütleri, barolar, tabip odaları ve diğer ilgili kişi ve kurumların da katılımını esas alan bir yöntem ile tamamlanması gerektiğini belirtmek isteriz” talebini dile getirmişti.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir