Ereğli Hapishanesi’nde tutsaklar ’avukat görüşü’ denilerek polisin sorgusuna çıkarılıyor

TUTSAKLAR
Spread the love

Haber Merkezi: Konya Ereğli Hapishanesi’nde avukat görüşü adı altında koğuşlardan çıkrılan tutsakların savcı ve özel harekat polisleri ile görüştürüldükleri ve çapraz sorguya alındıkları belirtildi. 

Hapishanelerdeki tutsaklara yönelik hak ihlalleri her geçen gün artmaya devam ediyor. Konya Ereğli Hapishanesi’nde kalan Ömer Sipek ve koğuş arkadaşlarının “avukatınız geldi” denilerek koğuş dışına çıkarıldıkları ve ardından savcı, özel harekatçı polisler ve daha önce görmedikleri avukatlar ile zorla görüştürüldükleri öğrenilirken, savcının ve özel harekatçıların tutsakları çapraz sorguya aldığı öğrenildi.

Ömer, annesi Saadet Siper ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini anlattı.

Kimden talimat alıyorsunuz?’ 

Oğlu ile yaptığı telefon görüşmesini aktaran Saadet, Ereğli Hapishanesi’nde farklı bir politikanın uygulandığını belirtti. Saadet şöyle dedi:  “Oğlum dün beni aradığında zindanda baskıların arttığını söyledi. Adeta tutsaklık içinde tutsaklık yaşatıyorlar. Ömer ile yaptığım görüşmede bana, ‘anne geçtiğimiz günlerde beni avukatın var diyerek, koğuştan çıkardılar. Beni  bir odaya götürdüler. Avukatı beklerken, karşımda özel harekatçılar, savcı ve daha önce görmediğim avukatlar vardı. Beni çapraz sorguya aldılar. Neden açlık grevine girdiğimizi, açlık grevi için kimlerden talimat aldığımızı sordular. Cevap vermek istemeyince beni tehdit ettiler’ diye anlattı. Neden çocuklarımıza bu yaşatılıyor” dedi.

Saadet, hapishanelerde baskıların her geçen gün arttığını ancak Konya’da bulunan cezaevinde bu baskıların had safhada olduğunu belirterek, tutsak yakınları başta olmak üzere herkesin duyarlı olması gerektiği çağrısında bulundu. (JINNEWS)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir