İnfazı yakılan tutsak Süer tahliye edilmedi

HABERLER TUTSAKLAR
Spread the love

Haber Merkezi: Diyarbakır Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutsak olan Aliye Süer’in infazı yakılarak, tahliyesi 6 ay ertelendi.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan hapishanelerinde tutsaklara yönelik yürütülen hak ihlalleri devam ederken, tutsakların infazları ise keyfi muamelelerle yakılıyor. Diyarbakır Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 3 yıl 4 aydır tutsak bulunan Aliye Süer’in infazı yakılarak, tahliyesi 6 ay ertelendi. 

Aliye’nin avukatı, infazının yakılmasına ilişkin Diyarbakır İnfaz Hakimliği’ne itirazda bulunduğunu ve söz konusu itirazın reddedildiğini aktardı. Tutanakta yer alan itirazın reddedilmesine ilişkin ise, “…Marş söylemek, slogan atmak, tahliye olması halinde bir daha suç işleme riskinin düşük olması niteliğinde olduğu ve bu haliyle tahliye olması halinde bir daha suç işleme riskinin düşük  kanaatinin oluşmadığı… Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri İle Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik kapsamında iyi hali olduğu yönünde kanaatinin oluşmadığı anlaşıldığından hükümlünün itirazının reddine… Hükümlünün Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü idare ve Gözlem Kurulu Başkanlığının 27 Aralık 2022 tarihinde idare ve gözlem kurulu kararına itirazın reddine” ifadelerin yer aldığı görüldü.  


(JINNEWS)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir