Kandıra hapishanesinde hücrelere baskın: Radyo ve notlara el konuldu

HABERLER TUTSAKLAR
Spread the love

Haber Merkezi: Kandıra 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde kalan içerisinde ağır hasta tutsak Emin Gurban’ında olduğu 14 tutsağın Aralık ayı içerisinde başka hapishanelere sürgün edildikleri öğrenildi.

Sürgün sevklerin yaşandığı Kandıra hapishanesinde 19 Aralık’ta hücre baskınları olduğu ve tutsakların radyo ve tüm defterlerine el konulduğu öğrenildi.

Kandıra 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde kalan Maoist Komünist Partisi (MKP) dava tutsakları Abdullah Kalay, Veysel Kaplan ve Kamil Turanlıoğlu’nun hücrelerine 19 Aralık’ta arama adı altında baskın düzenlendi. Jandarma ve gardiyanlar tarafından düzenlenen baskında, hücrede bulunan tüm eşyaların yerlere atıldığı, kitap, dergi, gazete ve defterlere el konulduğu öğrenildi.

Ailelerin gazetemize aktardığı bilgide, Veysel Kaplan’ın 10 yıldır notlarını tuttuğu deftere el konulduğu, hücrenin talan edilmesine karşı koyan tutsakların hakaretlere, küfürlere maruz kaldıkları ve tehdit edildikleri aktarıldı. Bir ayağı olmayan ve koltuk değneğiyle ayakta durabilen Kamil Turanlıoğlu’nun bir önceki işkenceli saldırıda olduğu gibi işkenceyle tehdit edildiğini aktaran aileler, son dönemde sürgün sevlerin yaşandığı hapishanede en son TKP-ML dava tutsağı Haydar Sönmez’e hapishane idaresinin “seni götürmeyeceğiz” denildiğini fakat aynı gece sürgün edildiğinin bilgisini paylaştılar.

Sürgün sevklerin ve sözlü, fiziki saldırıların işkenceye dönüştüğünün ailelere aktaran tutsaklar, bu yaşananların başka saldırılara hazırlık olduğunu ve devrimci, demokratik kamuoyunun ve duyarlı tüm kesimlerin hapishanelerde yaşanan saldırılara karşı seslerine kulak verilmesini istediler.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir