Van’da tutsaklara ağır işkence

KÜRDİSTAN. TUTSAKLAR
Spread the love

Haber Merkezi: Türkiye ve Kuzey Kürdistan hapishanelerinde devrimci-yurtsever tutsaklara dönük saldırıların ağırlaşarak devem ettiği Van hapishanesinden gelen bilgiyle bir kez daha teyit edildi.

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishane’deki tutsaklar, işkenceye varan uygulamalara maruz kaldıklarını belirterek, “Böyle devam ederse bizi öldürecekler” dedi.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan hapishanelerinde tutsaklara dönük baskı, şiddet ve hak ihlalleri haberlerine her gün bir yenisi ekleniyor.

Şırnak T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden sonra Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde bulunan tutukluların darp edildiği bilgisi geldi. Daha önce de birçok hak ihlaliyle gündeme gelen hapishanede yaşanılanlara yönelik tepkisizlik, tutuklara yönelik zulmü ağırlaştırıyor.

Hapishanede bulunan Veysi Bayat, ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde şiddete maruz kaldıklarını belirterek, konuşacak durumda olmadığını aktardı.

Koğuşa Baskın ve Şiddet 

Baba Abdullah Bayat, oğlunun telefonda konuşurken dahi zorlandığını ifade ederek, şunları aktardı: “Oğlum, gardiyanların saldırısına maruz kalmış. Oturmakta ve ayağa kalkmakta zorluk çekiyor. Her akşam saat 20.00 civarında gardiyanlar tarafından koğuşları basılarak şiddete maruz bırakılıyorlar. Oğlum ‘Ölümüne işkence ettiler. Böyle devam ederse bizi öldürecekler’ dedi. Artık bir ölü olduğunu söyledi. Haftalardır aralıksız şiddete maruz kalıyorlar ve her akşam bir odaya götürülüp işkenceye maruz bırakılıyorlar.”

 Bizi Öldürecekler 

Hapishanede bu uygulamanın sadece siyasi tutuklara dönük olduğunu belirten Bayat, “Oğlum, hapishane müdürü değiştikten sonra işkencenin başladığını ve daha da arttığını söyledi. Konuşacak durumda değildi ve konuşurken çok zorlanıyordu. ‘Ayakta duramıyorum’ diyordu. Hastaneye bile götürmemişler. ‘Bizi öldürecekler’ diyordu. Eğer bu zulüm değilse peki nedir? Bundan daha büyük zulüm var mı?” diye sordu.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir